Ana Menü Katmülkiyeti.Com


Katmulkiyeti

Sorunuzla İlgili Cevaba Ulaşmak İçin

Sayın Üyelerimiz, 
Biraz sonra soracağınız sorulara benzer bir çok soru www.KatMulkiyeti.Com içinde yanıtlanmış olabilir.
Lütfen beklememeniz adına sorunuz ile ilgili daha önce verilen cevaplar arasında küçük bir araştırma yapınız.
Arama sayfasına ulaşmak için ! BURAYA , ASAGIDAKI LINKE veya RESME TIKLAYINIZ !!! 
http://katmulkiyeti.com/index.php?action=search

"Kelime(ler)" : bölümüne sorunuz ile ilgili en fazla 1-2 kelime yazınız. Çıkan sonuçları inceleyiniz , sorunuzu bulamaz iseniz aynı konu içinde sorunuzu sorabilirsiniz.


Arama Sayfasına Ulaşmak İçin Tıklayınız!

"Arama Sayfasına Ulaşmak İçin Resme Tıklayınız!"

Yöneticinin zarar vermesi

Başlatan 001, Temmuz 29, 2018, 10:45:50 ÖS

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçiler konuyu incelemekte.

Merhaba,
1) 3 kişilik yönetim kurulunun iki üyesi yönetim kurulu başkanını gürevden aldıklarını, b u iki kişiden birini yönetim kurulu başkanı yaptıklarını, mevcut yönetim kurulu başkanını da yönetim kurulu üyesi yaptıklarını bir yazı ile kat maliklerine bildiriyorlar. Mevcut yönetim kurulu başkanına yapılan aylık ödemeyi de kesiyorlar. Bu eylemlerini karar defterine de yazıyorlar
Görevden aldıkları yönetici siteyi dava ediyor. Site tazminat ödemeye mahkum ediliyor. Karar kesinleşiyor.
1) İki yönetim kurulu üyesinin bu eylemi sonucu tazminat ödemeye mahkum edilen sitenin bu tazminatı aidat gelirlerinden ödenmeye başlanmıştır. Yani bu tazminat bu eylemde hiçbir kararı, etkisi olmayan tüm kat maliklerine ödetilmektedir. Bu doğru mudur?
Bu tazminatı kat malikleri kurulu kararı olmadan eylemi gerçekleştiren iki yönetim kurulu üyesinin ödemesi gerekmez mi?
2) Bu konuda herhangi bir yargıtay kararı vb. varsa iletmenizi arz ederim:

Linkback: Yöneticinin zarar vermesi


  • Gösterim 4,064 
  • Forum Yöneticileri İle İletişim Alanı
  • 3 Yanıtlar
1) 3 kişilik yönetim kurulunu seçen hangi kuruldur ? Genel Kurul veya Temsilciler Kurulu'mudur?
Genellikle hal böyle iken 3 kişilik yönetim kurulunun iki üyesi yönetim kurulu başkanını görevden alamazlar . Temsilciler Kurulunun veya genel kurulun olağanüstü genel kurula çağrılması gerekir. Görevden alma ancak hangi kurul atamış ise o kurulun kararı ile mümkündür.

Bazı anayapı yönetim planlarında ise genel kurul veya temsilciler kurulu 3 kişilik bir yönetim kurulunu sıfatsız olarak seçerler, sonra bu kurul üyeleri kendi aralarında bir yönetim kurulu yaparak iş bölümünü yaparlar. Bu yönetim planına sahip anayapılarda iş bölümü yönetim kurulu üyeleri tarafından yapıldığından daima yine yönetim kurulu üyeleri bu iş bölümünü değiştirebilirler.
Zaten bu yönetim planlarında yönetim kurulunun 3 üyesinden ikisinin kararı ile imzaya yetkili oldukları da yazılı olmaktadır.

Şimdi sizin olayınızda bu üç kişinden ikisi yönetim kurulu başkanını görevden alıp , kendi aralarından birini yönetim kurulu başkanı yaptıklarını, mevcut yönetim kurulu başkanını da yönetim kurulu üyesi yaptıklarını bir yazı ile kat maliklerine bildiriyorlar ise yukarıdaki açıklamalarıma göre ya doğru yapmışlardır / ya da hatalı davranmışlardır. O detaylara bakmanız lazım.

Görevden aldıkları yönetici siteyi dava edip, site  ( aslında tüm kat malikleri adına karar çıkmıştır)  tazminat ödemeye mahkum ediliyor ve karar kesinleşiyor ise o halde bu durumda ;
bu iki üyenin yukarıdaki ifadelerime göre hatalı kararları var ise ( yani genel kurul kararına ve/veya yönetim planına aykırı davranmışlar ise) kat malikleri kurulunu çağırmadan bu eylemi gerçekleştirdikleri ve neticesinde site maliklerinin maddi olarak gördükleri zararı karşılamaları gerekir.

Yok eğer iki yönetim kurulu üyesinin bu eylemi  genel kurul kararına ve/veya yönetim planına uygun ise sonuç olarak tazminat ödemeye mahkum edilen sitenin ( kat maliklerinin)  bu tazminatının aidat gelirlerinden ödenmeye başlanması hatalıdır. Kiracılar sorumlu tutulamaz. Evsahiplerinden bilahare toplanması gerekir. Aidat  gelirlerinden geçici olarak ödenebilir ancak yerine kat maliklerinden toplanan ilave bedeller ile kapatılması gerekir.

Yöneticilerin idari konularda sorumluluğu diğer kat maliklerini de bağlar. Bu konuda kesilen cezalar, gecikme tazminatları, faizler, avukatlık giderleri vs. gibi masraflar diğer kat maliklerini de ilgilendirir. Ancak gerek genel kurulda gerekse kat maliklerinden herhangisi birisinin talebi üzerine eğer yönetici( ler) kararları verirken genel kurul kararlarına , kat mülkiyeti yasasına ve diğer yasalara, tapu sicilinde kayıtlı yönetim planına aykırı hareket ederek vekil sorumluluklarını kötüye kullanmış / hatalı kararlar vererek kat maliklerini zarara uğratmış iseler bu zararı şahıslarından karşılamaları gerekir. Eğer bu talebe rağmen karşılamaz iseler genel kurulda ibra edilmeyebilirler, ibra edilseler dahi , yerine gelen yönetim kurulu üyeleri veya her halükarda kat maliklerinden herhangi birisi sözkonusu zararların ilgililerinden karşılanması için dava açabilir.

yönetim kurulu üyesinin ödemesi gerekmez mi?
2) Bu konuda herhangi bir yargıtay kararı vb. varsa iletmenizi arz ederim:
Forum'da Daha Önce Verilen Cevaplar İle İlgili Küçük Bir Araştırma Yapınız. Özel mesajların kamuya faydası yoktur! Arama için Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye ol Veya Giriş Yap

traffic.gif

Sayın Ozan ÖZEN Merhaba.
Biliyorsunuz, katmulkiyeti.com  un en eski üyelerinden ve takipçilerinden biriyim. Çok yararlandığım bir sitedir. Son iletime verdiğiniz yanıt için de çok teşekkür ediyorum.
Ancak nerak ettiğim bir husus var.
1)   Yönetim kurulu kendi arasında görev taksimi yapsa bile yönetim kurulu başkanı olan kişi kat malikleri kurulu kararı ile ücret aldığına göre, menfaat sağlama bakımından arada sırada iki yönetim kurulu üyesi yönetim kurulu başkanını değiştirdik, iki üyeden bir,ni başkan yaptık derse geçerli olur mu, yasal olur mu?
2)   Eğer yasal değilse konuya ilişkin kanun maddesi, mahkeme kararı vb. nelerdir.
3)   Böyle bir işlemin yasal dayanağı varsa,  İki yönetim kurulu üyesi önce başkan olarak görevlendirdikleri üçüncü yönetim kurulu üyesini (kaldı ki başkan olarak imza sirküleri noterce tasdik edilmiş birini) aramızda ihtilaf var veya bir başka sebep ileri sürerek arada sırada başkan değişikliğine giderse bunun çözümü nasıl olacaktır.
4)   Bu değişikliğin kat malikleri kurulu kararı ile yapılması gerekmez mi? Bunun bir yasal dayanağı varmıdır.
Saygılarımla.15.08.2018

5) İki yönetim kurulu üyesinin kendi aralarında yaptıkları görev taksiminde görevlendirdikleri yönetim kurulu başkanını bu şekilde arada sırada değiştirmeleri mümkün olacaktır. Böyle bir durumda iki yönetim kurulu üyesinin anlaşıp görevden aldıklarını bildirdikleri yönetim kurulu başkanı açtığı davayı kazanıp siteyi tazminat ödemeye mahkum ettirdiğinde bu tazminatın kat maliklerince ödenmesi hangi yasal düzenlemede yer almaktadır. Böyle bir şey mümkünse her zaman iki kat maliki anlaşıp uydurma bir gerekçe göstererek (yönetim kurulu başkanına ücret ödeneceği genel kurul kararı olduğu için üç-dört ayda bir bu değişikliği yaparlarsa)  yönetim kurulu başkanını görevden aldıklarında görevden alınan başkanın tazminat ödemeye mahkum ettirdiği sitede tazminatın kat maliklerine ödetilmesinin yasal dayanağı nedir. Böyle bir durumu engelleyecek yasal bir düzenleme yok mudur.
Saygılarımla. 


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter Paylaş whatsapp

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Katmulkiyeti.com sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.Katmulkiyeti.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.
Footer menü
Hakkımızda
Bize Ulaşın
Dost Siteler
Dost Siteler