Sayın Üyelerimiz ! Lütfen Beklememeniz Adına Forum'da Sorunuz İle İlgili Daha Önce Verilen Cevaplar İle İlgili Küçük Bir Araştırma Yapınız.!
 Her Sayfanın Sağ Üst Köşesindeki Ara... Kutusuna Konu İle İlgili Bir İki Kelime Yazarak Benzer Cevaplara Ulaşınız!

Reklam Alanı !

Gönderen Konu: Projede sığınak olarak göülen yerin görevliye konut tahsis edilmesi  (Okunma sayısı 945 defa)

Sayın İlgili'

Milasta bir sitede mal sahibi olduğum bir evin alt katının bana satılırken sığınak veya depo olarak yapıldığı söylnmişti. İçeride hali hazırda oturan site bahçivanının da geçici oturduğu ve iskan alımından sonra çıkacağı belirtilmişti. Ben de sorun etmedim. Daha sonra genel kurulda bu sığınağın boşaltılması talebinde bulundum ancak ciddiye alınmadım.

Henüz iskanımız alınmadı , ilave yapılacak yapılar bittikten sonra toplu olarak yapılacağı kararı alındı.

Bilmek istediğim şudur ki; bu sığınak olarak görülen bölümü ben nasıl bir yol takip ederek boşaltabilirim ya da boşaltmayı talep hakkım varmıdır? Ya da yönetimle ters düşecek olursam burasının konut olarak kayıtlarda tanımlanması mümkündür ?
Vereceğiniz yanıt için şimdiden çok teşekkür ederim.

Saygılar • Okunma sayısı 945 defa
 • 1 Yanıt • Ozan ÖZEN - KatMulkiyeti.Com
 • Ozan ÖZEN - KatMulkiyeti.Com
 • Yönetici
 • Forum Gurusu
 • *****
 • İleti: 1211
 • Nerden: İstanbul
 • 1850
 • Kat Mülkiyeti İlişkileri ve Toplu Yapı Yönetimi

 • AKTIFLIK

  DENEYIM
  *
  SEVIYE
  **
  • KatMulkiyeti.Com - Apartman, Bina , Blok Yapı , Site , uydu Kent , Alışveriş Merkezi (AVM) , Toplu Konut ve Residence (Rezidans), Apart Otel, Devre Mülk ve Devre Tatil Gibi Yeni Yaşam Alanları Yönetimi ve Yöneticiliği Paylaşım Portalı
 • Çevrimdışı
Ynt: Projede sığınak olarak göülen yerin görevliye konut tahsis edilmesi
« Yanıtla #1 : Ağustos 14, 2018, 10:22:23 öö »
Söz konusu yerin niteliği belediyede bulunan ruhsat projesinde mevcuttur. Sözü edilen sığınak veya depo ifadelerinin doğru olup olmadığını belediyeye giderek projeden kontrol edebilirsiniz.
Sığınak ise başka amaçla kullanılamaz . İskan edilemez. Dolayısı ile tek başına açacağınız dava ile amacına uygun kullanılmasını sağlayabilirsiniz.

Bu aralar çokça soru geliyor. İmar Barışına ilişkin düzenleme ile iskan almış veya almamış durumda olan yapılar için ortak alanlarda projeye aykırı olan yerler için başvuru kat maliklerinden biri tarafından yapılabilir, ancak bu durumda yapı kayıt belgesi için ödenecek bedellerin de başvuruyu yapan kat maliki tarafından ödenmesi ve diğerlerinden borçlar hukukuna göre talep edilmesi gerekir. ancak bilindiği üzere yapı kayıt belgesi sadece yapının yasallaşması için esasen süresi binanın kentsel dönüşümüne veya ortadan kaldırılmasına kadar uzayan bir yapı ruhsatı anlamını taşır. Buraya kadar yazdıklarım ile orada ( sözkonusu ortak alanda )  iskanı sağlayamazsınız.

Ancak  tüm bağımsız bölümlerin muvafakati ile ( tamamının) ilgili belediyeye revize edilmiş yeni bir proje sunarsanız ve yapı kayıt belgesi için ödediğiniz meblağ kadar ödeme yapılırsa belediye iskan izni ( tüm bağımsız bölümlere ve dolayısı ile projeye aykırı olan sözkonusu ortak alana ) iskan izni verebilir. Burasının bağımsız bölüm olarak kayıtlanması ise ancak tüm bağımsız bölümlerin arsa paylarının değişmesi ve ilgili yeni projede bağımsız bölümlerin yeniden numaralanması ile mümkündür.


Bu yazdıklarım için eğer ilgili alan sığınak veya kapalı garaj olarak görünüyorsa başka amaçla kullanımı mümkün olmadığından yapı kayıt belgesi alınması mümkün olabilir ancak iskan müsaadesi veya bağımsız bölüm olarak kayıtlanması mümkün olamaz.


Eksik bilgi ile daha fazla yorum hatalı ifadelere sebep olacağından bu bilgiler ışığında önce belediyenize giderek ruhsat projenize ( mimari proje) , daha sonra tapu müdürlüğünüze ( tapu fotokopiniz elinizde bulunursa daha kolay olur) giderek yönetim planına ve irtifak listesine ulaşmanız daha doğru olacaktır. Neticede imar barışından faydalanma imkanı olup olmadığını da Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'nden Linkleri gorebilmeniz icin izniniz yok! Uye ol veya Giris yap  sorgulayabilirsiniz. Yine imar barışı ile ilgili bilgilere Linkleri gorebilmeniz icin izniniz yok! Uye ol veya Giris yap web sitesinden ulaşabilirsiniz.
Üyelerimiz ! Forum'da Daha Önce Verilen Cevaplar İle İlgili Küçük Bir Araştırma Yapınız.! Linkleri gorebilmeniz icin izniniz yok! Uye ol veya Giris yap


Paylas facebook Paylas linkedin Paylas twitter
 


Projede sığınak olarak göülen yerin görevliye konut tahsis edilmesi Konusuna Ait Benzer Konular

konut kiraya verme (işyeri olarak)
Bir web sitemize gelen mesajdan alıntı yapıyoruz.ergin demir: isimli kişinin web sitesinden gönderdiği mesaj,Konu: konut kiraya ... Devamı...

Gösterim: 31089 - Yanıt: 1 - Başlatan:Ozan ÖZEN - KatMulkiyeti.Com
Ynt: Meskeni (konut) Dükkan(işyeri, ofis) Olarak Kiralamak
MESKENİ DÜKKANA ÇEVİRMEK İÇİN GEREKEN ŞARTLAR NELERDİR ? Devamı...

Gösterim: 20401 - Yanıt: 3 - Başlatan:AYDIN
Yıl içinde konut olarak kiraya verilen bir gayrimenkul yıl istisna tutarından ta
Yıl içinde konut olarak kiraya verilen bir gayrimenkul yıl istisna tutarından tam olarak yararlanılabilir mi?kiralama, yılın baş... Devamı...

Gösterim: 4081 - Yanıt: 0 - Başlatan:Ozan ÖZEN - KatMulkiyeti.Com
sığınak mantolaması
merhaba herkese kolay gelsin, siteye yeni üye oldum, umarım bana da bir faydası dokunur.2015 Ağustos ayından itibaren yönetici s... Devamı...

Gösterim: 2777 - Yanıt: 0 - Başlatan:kdemirel
Tapuda dükkan olarak gözüken yerin belediyede mesken çıkması
Merhaba değerli arkadaşlar,Tapuda dükkan olarak gözüken bir işyerini, bankadan işyeri kredisi de kullanarak, kendi şirketim adın... Devamı...

Gösterim: 6462 - Yanıt: 5 - Başlatan:torun