Katmülkiyeti.Com

Sorularınızı Yanıtlıyoruz


İzlemek İçin Tıklayın...  Apsiyon Akademi Yönetici Sohbetleri

"Dilediğiniz Zaman İzlemek İçin Yukarıdaki Görsele Tıklayınız... Apsiyon Youtube"

İzoder Forum


Dergiyi Okumak İçin İçin Tıklayın...  İZODERGİ 145. Sayısı Yayında! - İZODER

"Dergiyi Okumak İçin Yukarıdaki Görsele Tıklayabilirsiniz... İZODERGİ 145. Sayısı Yayında! - İZODER"

Katmulkiyeti

Sorunuzla İlgili Cevaba Ulaşmak İçin

Sayın Üyelerimiz, 
Biraz sonra soracağınız sorulara benzer bir çok soru www.KatMulkiyeti.Com içinde yanıtlanmış olabilir.
Lütfen beklememeniz adına sorunuz ile ilgili daha önce verilen cevaplar arasında küçük bir araştırma yapınız.
Arama sayfasına ulaşmak için ! BURAYA , ASAGIDAKI LINKE veya RESME TIKLAYINIZ !!! 
http://katmulkiyeti.com/index.php?action=search

"Kelime(ler)" : bölümüne sorunuz ile ilgili en fazla 1-2 kelime yazınız. Çıkan sonuçları inceleyiniz , sorunuzu bulamaz iseniz aynı konu içinde sorunuzu sorabilirsiniz.


Arama Sayfasına Ulaşmak İçin Tıklayınız!

"Arama Sayfasına Ulaşmak İçin Resme Tıklayınız!"

Kalorimetre sistemi

Başlatan Kenabolat, Şubat 03, 2018, 11:20:38 ös

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Merkezi sistem doğalgaz ile ısınan bir binadan daire satın aldım toplamda 15 kat ve 60 daireden oluşan binamızda her daire yaklaşık olarak net 170 m2. Yapilan ilk yönetim toplantısında bazı kat malikleri biran önce kalorimetre sistemine geçmek istediklerini hatta kanunda tek 1 kat maliki dahi isterse kalorimetre sistemine geçilmesi gerektiğini yazdığını belirttiler kanunları tam bilmediğimden bişey diyemedim ancak daha sonra kat mülkiyeti kanunu incelediğimde 42. madde 4.fıkrasında "toplam insaat alani 2000 m2 ve üzeri binalarda merkezi sistemden ferdi sisteme geçmek  için oybirliği gerekir diyor. Benim sormak istediğim kalorimetre sistemine geçmek merkezi sistemden ferdi sisteme geçmek mıdır, şayet böyle ise tek 1 kişi bile geçmek istemez ise kimse be kalorimetreye nede ısıpayölçer geçemez cünkü ben geçmek istemiyorum. Cevaplarınızı bekliyorum.
Linkback: Kalorimetre sistemi Mesajı Paylaş


  • Gösterim 1,729 
  • Bireysel / Merkezi Isınma Sistemine Geçiş , Merkezi Isıtma Sistemi Paylaşımı / Kalorimetre / Payölçer /Doğalgaz /Kombi İle İlgili Konular
  • 1 Yanıt




Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap
Merkezi sistem doğalgaz ile ısınan bir binadan daire satın aldım toplamda 15 kat ve 60 daireden oluşan binamızda her daire yaklaşık olarak net 170 m2. Yapilan ilk yönetim toplantısında bazı kat malikleri biran önce kalorimetre sistemine geçmek istediklerini hatta kanunda tek 1 kat maliki dahi isterse kalorimetre sistemine geçilmesi gerektiğini yazdığını belirttiler kanunları tam bilmediğimden bişey diyemedim ancak daha sonra kat mülkiyeti kanunu incelediğimde 42. madde 4.fıkrasında "toplam insaat alani 2000 m2 ve üzeri binalarda merkezi sistemden ferdi sisteme geçmek  için oybirliği gerekir diyor. Benim sormak istediğim kalorimetre sistemine geçmek merkezi sistemden ferdi sisteme geçmek mıdır, şayet böyle ise tek 1 kişi bile geçmek istemez ise kimse be kalorimetreye nede ısıpayölçer geçemez cünkü ben geçmek istemiyorum. Cevaplarınızı bekliyorum.


Okuduğunuz kanun fıkrası onaylı projesi merkezi sistem olan bir binanın bağımsız bölümlerinin merkezi sistem ile değil, bireysel ısınma sistemi ile ısıtılması amacı ile dönüşümün gerçekleştirilmesidir.
Dolayısı ile kalorimetre veya pay ölçer ile ilgisi bulunmamaktadır. Kalorimetre veya pay ölçer ise merkezi ısıtma ve sıcak su sistemlerinde ( veya soğutma sistemleri) gelen faturanın paylaşımının adaletli yapılmasına ilişkin kullanılan ölçüm ekipmanlarının genel adlarıdır. Dolayısı ile kat malikleri merkezi ısıtmaya bu ölçüm cihazlarının konulmasına ilişkin zorunluluk konusunda haklılar.
Tek bir sorun var! Bir tek kişinin istemesine de gerek yok. Merkezi sistem olması yeterli.
Konulmaz ise ne olur ? Sorusu biraz karmaşa.
Kalorimetre veya  ısı sayacı sistemi bir Faydalı Yenilik ve İlave midir? Dolayısı ile kat maliklerinin salt çoğunluğu ile mi konulmasına karar alınır?
Ya da MERKEZİ ISITMA VE SIHHİ SICAK SU SİSTEMLERİNDE ISINMA VE SIHHİ SICAK SU GİDERLERİNİN PAYLAŞTIRILMASINA İLİŞKİN YÖNETMELİK ( Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap ) gereği Binada Merkezi sistem bulunması ve birden fazla bağımsız bölüm olması halinde KONULMASI ZORUNLU mudur?
ikilemi hala devam etmektedir. Farklı yargı kararları ortaya çıkmaktadır.

Konuyu Kapatıyoruz. Benzer Cevaplar Merkezi ısıtma ve sıcak su giderlerinin paylaştırılması ? konusunda mevcut
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap
Buradan devam ederek daha ayrıntılı bilgiler edinebilirsiniz. Mesajı Paylaş
Forum'da Daha Önce Verilen Cevaplar İle İlgili Küçük Bir Araştırma Yapınız. Özel mesajların kamuya faydası yoktur! Arama için Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap

Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter Paylaş whatsapp

Yasal Uyarı

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Katmulkiyeti.com sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.Katmukiyeti.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.