KatMulkiyeti.Com Her Bininci Üyesine Tam İçtihatlı ve Açıklamalı Kat Mülkiyeti Kanunları Seti Hediye Etti. Sıra 13.000 Üyede!

Reklam Alanı !

Gönderen Konu: Site Yönetim kırulu apartman yöneticilerinin defterlerini inceleyebilirmi ?  (Okunma sayısı 6499 defa)

Selam
Sitemiz 5 bloktan oluşmakta site yönetimi yeni seçildi daha önce apartman yöneticileri vardı,Genel kurulda sadece beş kişilik site yönetimi seçildi,Site yönetimi eski apartman yöneticilerinin Apartman sorumlusu olarak görevlerine devam etmesini ancak tutmuş oldukları noter tasdiki olmayan işletme ve karar defterlerini inceleme yetkisine sahipmidirler ?

Tekrar apartman yöneticilerini apartman sorumlusu olarak ataabilirlermi ?
  :-\ :-\

 • Okunma sayısı 6499 defa
 • 1 Yanıt • Ozan ÖZEN - KatMulkiyeti.Com
 • Ozan ÖZEN - KatMulkiyeti.Com
 • Yönetici
 • Forum Gurusu
 • *****
 • İleti: 1211
 • Nerden: İstanbul
 • 1848
 • Kat Mülkiyeti İlişkileri ve Toplu Yapı Yönetimi

 • AKTIFLIK

  DENEYIM
  *
  SEVIYE
  **
  • KatMulkiyeti.Com - Apartman, Bina , Blok Yapı , Site , uydu Kent , Alışveriş Merkezi (AVM) , Toplu Konut ve Residence (Rezidans), Apart Otel, Devre Mülk ve Devre Tatil Gibi Yeni Yaşam Alanları Yönetimi ve Yöneticiliği Paylaşım Portalı
 • Çevrimdışı
Bunu bir defter incelemesi olarak görmeyin. Yönetim planında bu yazmıyorsa zorunlu değildir.

Ayrıca siz de toplu yapıya uyum sağlamak amacıyla yönetim planı değişikliği mi yapıldı ki; site genel kurulu ilk defa toplantı.

Eğer bu değişiklik yapılmadı ve yönetim planları aynı olmakla beraber söylediğiniz hususlar yönetim planında yazılı değilse o taktirde her blok kendi yöneticisini kendi genel kurulunda seçmeli ve bu yönetici blok ile ilgili ortak alan ve hesaplara bakmalıdır.

Diğer taraftan site tek bir genel kurulda ayrıca site yönetimini teşkil edebilir. Bu site yönetimi de blok yöneticilerinin bakmadığı hususlara yani blokların haricindeki site ortak alanlara bakmalıdır.

Görüldüğüü gibi sorumluluk kesişmemekte. Bu durumda site yönetiminin blok hesapları ve defterleri ile ilgisi bulunmamakta , dolayısı ile inceleme yapması gerekmemektedir.

Diğer taraftan eğer yönetim planında blok yönetcilerinin kendi blokları ile ilgili harcama yetkisi yok ise , sorumluluk site yönetimine devir edilmiş ise bu durumda pek tabiki blok defterlerinin site yönetiminde olması gerekir.

Bu hal blok yöneticilerinin site yönetiminin birer üyesi sayıldıkları toplu yapılarda geçerli olabilir. Yani blok yöneticisi hem kendi bloğunun işlerine bakar hem de site yönetiminin birer doğal üyesi olur.

Bu durumda tahsilatlar merkez yönetimi tarafından yapılıyor ve harcamalar yine onlar tarafından yapılarak blokların kendi harcamaları her bir blokun kendi hesabına aktarılıyorsa blok defterlerinin site yönetimi tarafından tutulmasında mahzur yok.

Ancak sizin örneğinizdeki gibi bu geçiş sürecinde yeni oluşan site yönetiminin eski hesapları ve eski defterleri inceleme gibi bir talebi varsa buna yetkileri yoktur.

Önce yönetim planını edinin. Ne yazıyor orada?  Çünkü farklı uygulamalar olabilir.

Eğer siteye ait 5 bloku içeren bir yönetim planı yok ise ve toplu yapıya uyum sağlama için yeni bir yönetim planı tüm blok maliklerinin ve site maliklerinin ayrı ayrı hesaplamak sureti ile bu konuda ilk yapılacak olağanüstü genel kurulda salt çoğunluğu ile kabul edilmemiş ise, o taktirde sizin site yönetimi aslında yoktur.

O halde site genel kurulu ve site yönetimi yetkisizdir. Böyle bir anayapıda bloklar kendi kendilerini idare etmeli blok yönetcileri bloklar dışında kalan tüm blokların faydalandığı ortak alanları maliyetler paylaşılarak idare etmelidir.

Yasal olmak için yönetim planı ile tapuya tescil edilmek lazım.!
Üyelerimiz ! Forum'da Daha Önce Verilen Cevaplar İle İlgili Küçük Bir Araştırma Yapınız.! Linkleri gorebilmeniz icin izniniz yok! Uye ol veya Giris yap


Paylas facebook Paylas linkedin Paylas twitter