Ana Menü Katmülkiyeti.Com


Katmulkiyeti

Sorunuzla İlgili Cevaba Ulaşmak İçin

Sayın Üyelerimiz, 
Biraz sonra soracağınız sorulara benzer bir çok soru www.KatMulkiyeti.Com içinde yanıtlanmış olabilir.
Lütfen beklememeniz adına sorunuz ile ilgili daha önce verilen cevaplar arasında küçük bir araştırma yapınız.
Arama sayfasına ulaşmak için ! BURAYA , ASAGIDAKI LINKE veya RESME TIKLAYINIZ !!! 
http://katmulkiyeti.com/index.php?action=search

"Kelime(ler)" : bölümüne sorunuz ile ilgili en fazla 1-2 kelime yazınız. Çıkan sonuçları inceleyiniz , sorunuzu bulamaz iseniz aynı konu içinde sorunuzu sorabilirsiniz.


Arama Sayfasına Ulaşmak İçin Tıklayınız!

"Arama Sayfasına Ulaşmak İçin Resme Tıklayınız!"

HER PARSELDE TOPLU YAPI BULUNMASI VE TESCİLİ

Başlatan f_doruk, Ekim 20, 2008, 01:23:12 ÖS

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Sn. Admin,
Sizlerrin de sürekli başını ağrıtıyoruzi, kusura bakmayın. Sizin bize öğrettikleriniz için sonsuz teşekkürlerimizi bir borç biliriz. Bir sorum daha olacak:
Tapu Kadastronun 16/08/2008'de yayımladığı genelgenin 2. Bölümündeki madde 5'in 2. bendi aynen şöyledir.
" (2) Toplu yapı kapsamındaki imar parsellerinin herbirinde, toplu yapı bulunması hâlinde, her imar parseli kat irtifakı ve kat mülkiyetinin tesisinde ayrı ayrı dikkate alınır. Ancak, toplu yapı, birden fazla imar parseli üzerinde yer alıyor ise, münferit parseller üzerinde toplu yapı hükümlerine tabi olacak şekilde kat mülkiyeti ilişkisi kurulamaz. Bu durumda kat mülkiyetine geçilirken toplu yapının yer aldığı bütün parseller bir bütün olarak işlem görür."
Bu maddeye göre, birden çok parselde kurulu sitelerde şayet her parseldeki yapılar ayrı ayrı  toplu yapı kapsamına giriyorsa, her parselde ayrı ayrı toplu yapı yönetimi kurulmalı diyemi anlamalıyız. Örneğin benim sitemde 3 ayrı parseller (her parsel yollarla ayrılmış, benim bulunduğum parsel 6700 metre kare ) üzerinde her parselde farklı sayıda 6'şarlı daireler halinde bloklar bulunmaktadır. Bu durumda her parsel kendi toplu yapı yönetimini mi kurmalı?
Sonsuz saygılarımı sunuyorum. Teşekkür ediyorum.
Linkback: HER PARSELDE TOPLU YAPI BULUNMASI VE TESCİLİ


  • Gösterim 8,030 
  • Anagayrimenkulün Yönetimine İlişkin Konular
  • 2 Yanıtlar
Alıntı YapİKİNCİ BÖLÜM
Kat Mülkiyeti ve Kat İrtifakının Kurulması   
   

Kat mülkiyeti ve kat irtifakı kurulmasının esasları   

MADDE 5 – (1) Kat irtifakı ve kat mülkiyeti kurulabilmesi için onaylı ve geçerli olan yapı ruhsatı bulunması gerekir. Kat mülkiyeti tesisinde ayrıca, yapı kullanma izin belgesi aranır.   

(2) Toplu yapı kapsamındaki imar parsellerinin herbirinde, toplu yapı bulunması hâlinde, her imar parseli kat irtifakı ve kat mülkiyetinin tesisinde ayrı ayrı dikkate alınır. Ancak, toplu yapı, birden fazla imar parseli üzerinde yer alıyor ise, münferit parseller üzerinde toplu yapı hükümlerine tabi olacak şekilde kat mülkiyeti ilişkisi kurulamaz. Bu durumda kat mülkiyetine geçilirken toplu yapının yer aldığı bütün parseller bir bütün olarak işlem görür.   

(3) Toplu yapı kapsamındaki, bir veya birden çok imar parseli üzerindeki toplu yapıların tamamlanması hâlinde, bu yapılara ilişkin kat irtifakları kat mülkiyetine çevrilebilir.   

(4) Mimarî projelerin vaziyet plânında aralarında sınır ve komşuluk ilişkisi bulunmayan ve buna bağlı olarak toplu yapı ilişkisi kurulmamış imar parselleri üzerinde toplu yapı ilişkisi sebebiyle kat irtifakı veya kat mülkiyeti tesisi ve buna bağlı yönetim plânı işletilmesi talepleri karşılanmaz.   

(5) Birden fazla imar parselini kapsayan toplu yapı uygulamaları imar plânında belirlenen alanlarda yapılır. Uygulama imar plânı ve parselasyon plânı değişikliklerinde, toplu yapı sisteminin bütünlüğünün muhafazası gözetilir. Uygulama imar plânında birden çok imar parseli üzerinde belirlenen toplu yapı alanında, kamuya ait alanlar arsa ve arazi düzenlemesi yapılarak kamu eline geçtikten sonra uygulama yapılır.   

Diğer Üyelerimiz Sn. f_doruk 'un sözünü ettiği 16 Ağustos 2008 CUMARTESİ  günü  Resmî Gazete   Sayı : 26969   'de Bayındırlık ve İskân Bakanlığı tarafından yayımlanan   "TOPLU YAPILARDA KAT MÜLKİYETİ VE KAT İRTİFAKI TESİSİNE DAİR YÖNETMELİK" YÖNETMELİGİ Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye ol Veya Giriş Yap linkinde bulabilirsiniz.


Sayın Üyemiz,

Alıntı YapToplu yapı kapsamındaki imar parsellerinin herbirinde, toplu yapı bulunması hâlinde, her imar parseli kat irtifakı ve kat mülkiyetinin tesisinde ayrı ayrı dikkate alınır. Ancak, toplu yapı, birden fazla imar parseli üzerinde yer alıyor ise, münferit parseller üzerinde toplu yapı hükümlerine tabi olacak şekilde kat mülkiyeti ilişkisi kurulamaz. Bu durumda kat mülkiyetine geçilirken toplu yapının yer aldığı bütün parseller bir bütün olarak işlem görür.

Yazınızda " birden çok parselde kurulu sitelerde şayet her parseldeki yapılar ayrı ayrı  toplu yapı kapsamına giriyorsa, "  şeklinde bir tanımlamanız var. Eğer bu ifadeye göre cevap verecek olursak ; her imar parseli kat irtifakı ve kat mülkiyetinin tesisinde ayrı ayrı dikkate alınacaktır. ve daha da önemlisi bu parseller üzerinde  münferit olarak toplu yapı hükümlerine tabi olacak şekilde ayrı ayrı kat mülkiyeti ilişkisi kurulamaz. Bu durumda kat mülkiyetine geçilirken toplu yapının yer aldığı bütün parseller bir bütün olarak işlem görür

Dolayısı ile bu ifadeyi
Alıntı Yap" her parselde ayrı ayrı toplu yapı yönetimi kurulmalı " olarak anlayamayız. Bu madde daha çok kat mülkiyetinin veya irtifakının tesisi olarak algılanmalıdır. [/b]

Alıntı YapÖrneğin benim sitemde 3 ayrı parseller (her parsel yollarla ayrılmış, benim bulunduğum parsel 6700 metre kare ) üzerinde her parselde farklı sayıda 6'şarlı daireler halinde bloklar bulunmaktadır. Bu durumda her parsel kendi toplu yapı yönetimini mi kurmalı?

Bu sorunuzun cevabını net olarak iki yerden alabilirsiniz.

1. Belediyenize başvurun sizin şu 3 ayrı parselden mütevellit  olan "toplu yapı " tanımına uyan siteniz için bir vaziyet planı verebiliyorlar mı? . Eğer verebiliyorlarsa "toplu yapı" olarak değerlendireceğiz.

2. Tapu Dairenizine müracaat edin. Belediyenin bu görüşünü nasıl değerlendiriyorlar? . Eğer toplu yapı olarak değerlendiryorlarsa ;

O halde siteniz "toplu yapı" olup ,
Alıntı Yap"Bu durumda her parsel kendi toplu yapı yönetimini"
kuramaz.

Eğer "Toplu Yapı" olarak değerlendirilmiyorsa o halde 
Alıntı Yap"Bu durumda her parsel kendi toplu yapı yönetimini"
kuaracaktır.

BUradan net olarak cevap vermem mümkün değil.

Ancak söylediğiniz madde daha çok kat mülkiyeti tesisine ilişkindir.

İyi Günler dilerim.
Forum'da Daha Önce Verilen Cevaplar İle İlgili Küçük Bir Araştırma Yapınız. Özel mesajların kamuya faydası yoktur! Arama için Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye ol Veya Giriş Yap

traffic.gif

Merhaba ;Kocaelinde bir site içerisinde ev satın almak üzereyiz.Fakat dairenin kat irtifakı tapusu var.Kat mülkiyetine diğer site sakinleriyle toplu olarak mı geçilmesi gerekiyor? yoksa tek olarakta geçilebilir mi?Kocaelinde bu işlemin ortalama maliyeti nedir?konut brüt 125m2 135.000 tldir.


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter Paylaş whatsapp

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Katmulkiyeti.com sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.Katmulkiyeti.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.
Footer menü
Hakkımızda
Bize Ulaşın
Dost Siteler
Dost Siteler