Katmulkiyeti

Sorunuzla İlgili Cevaba Ulaşmak İçin

Sayın Üyelerimiz, 
Biraz sonra soracağınız sorulara benzer bir çok soru www.KatMulkiyeti.Com içinde yanıtlanmış olabilir.
Lütfen beklememeniz adına sorunuz ile ilgili daha önce verilen cevaplar arasında küçük bir araştırma yapınız.
Arama sayfasına ulaşmak için ! BURAYA , ASAGIDAKI LINKE veya RESME TIKLAYINIZ !!! 
http://katmulkiyeti.com/index.php?action=search

"Kelime(ler)" : bölümüne sorunuz ile ilgili en fazla 1-2 kelime yazınız. Çıkan sonuçları inceleyiniz , sorunuzu bulamaz iseniz aynı konu içinde sorunuzu sorabilirsiniz.

Arama Sayfasına Ulaşmak İçin Tıklayınız!

"Arama Sayfasına Ulaşmak İçin Resme Tıklayınız!"

Ortak alan tanımında sorununlar..balkon ve duvarların dış cephesi..?

Başlatan lmuser, Haziran 13, 2008, 02:36:12 ÖS

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Bir sitede kiracı olarak oturmaktayım.  Oturduğum ev birinci  katta , alt katımdaki dükkan siteye ait ve kiraya verildi , Dükkan kiracısı  dükkana ait reklam panosunu benim oturduğum kata ait balkonumun  dış duvarını kullanarak  reklam panosunu  astı . Pano dükkan tavanının üzerinde olup benim oturduğum katın seviyesindedir. Kiralama esnasında  site yönetimiyle yaptığı sözleşmede pano asacağı yerlerin belirtildiğini söyledi Sözleşmenin benim ev sahibimin bilgisi dışında yapılmış olup .Bu durumu oda onaylamıyor.  Benim sorum binalarda balkon veya oturma alanın dış duvarları ortak alan olarak kabul edilip edilmediği , Site yönetiminin bu alanlar üzerinde tasarruf hakkının olup olmadığı .Yapılan sözleşmenin site yönetime verilen yetki alanının aşılıp aşmadığı veya geçerliliği,   bilgi paylaşımınız için teşekkürler
Linkback: Ortak alan tanımında sorununlar..balkon ve duvarların dış cephesi..?

• Gösterim 54,648 
  • Kat Malikleri ve Kat İrtifakı Sahiplerinin Bağımsız Bölüm Ve Ortak Yerler Üzerindeki Haklarına İlişkin Konular
  • 8 Yanıtlar

Sevgili arkadaşım son değişen(2008) kat mülkiyeti kanununa göre " 5711 oldu" madde "8" göre kat maliklerinin 5/4 oranında karar alması gerekiyor.Yönetim bu gibi işlemleri kat maliklerine ya genel kurulda veya imza karşılığı kat maliklerine sormak izin almak zorundadır.Yönetimin insiyatifi ancak yönetim planında yazılı ise veya  daha önceki genel kurullarda karar alınmışsa  uygulamasını yapabilir. Duvarlar ortak kullanım alanı görülmektedir.Kendi cepheniz olsa bile .Ancak bunu ev sahibiniz sonuçlandıra bilir kanısındayım.Bazen gelir kaynağı maksatları ile reklama izin alınıyor.Yönetimle konuşarak sizede sorun yaratmıyorsa belli bir ücret ödemesi yapmalı siteye gelir kaydedilmelidir. YİNEDE BİR AVUKAT İLE GÖRÜŞÜN DERİM.SAYGILARIMLA.

Sayın Imuser, dış cephelere reklam verilmesi halinde tüm bağımsız bölüm maliklerinin muvafakatı gerekir. Dış cepheye reklam verilmesine ilişkin özel hüküm olduğu için ortak kullanımı düzenleyen 19. maddeye tabi değildir.
Ancak, kendi sınırlarını ihlal etmeyen panolar için diğer bağımsız bölüm maliklerinin izni gerekmez. Nitekim Yargıtay kararları da bu doğrultudadır.
Dolayısıyla, alt katınızda bulunan dükkan ancak kendi sınırları dahilinde panu asabilir.
Son olarak bu tür uyuşmazlıklarda ilk önce bakılması gereken "Yönetim Planı"nızdır, bu konuya ilişkin özel bir hÜküm bulunabilir.
Saygılar.

Av. Ramazan GÖNEN

Tüm kat maliklerinin kabulü olmadan kiraya verilemez. Yargıtay kararı ilişikte:
18. Hukuk Dairesi 2005/666 E., 2005/1889 K.
•  ORTAK YERLERİN KİRAYA VERİLMESİ

KAT MÜLKİYETİNE TABİ TAŞINMAZIN ORTAK YERLERİNİN KİRAYA VERİLMESİ ANCAK TÜM KAT MALİKLERİNİN OY BİRLİGİYLE MÜMKÜNDÜR. BLOKLARDAN OLUŞAN ANA TAŞINMAZDA TÜM BLOKLARDAKİ KAT MALİKLERİNİN OY BİRLİGİ GEREKİR.

Yargıtay sitesi/ emsal arama/18.hukuk Dairesi tıkladığında  Yargıtay kararlarını okuyabilirsiniz.

Kardeş benim başımdan da böyle bir olay geçti. Kimse sana ait olan balkona hiçbir şey takamaz sen izin vermedikçe. Durumu yazılı bir dilekçe ile belediyenin reklam ve tabela işlerine bakan zabita birimine bildiriyorsun. Biraz zaman alıyor ama çok güzel kuzu kuzu kaldırıyorlar tabelalarını.
Gazan mübarek olsun.
recep usta
ziraat yüksek mühendisi

şahsıma ait üç katlı üç daireli bina mevcut;bu binanın sadece cins tashihini 3 katlı bina olarak tapuda değiştirsem ve kat kmülkiyetine dönüşmesem idari para cezası varmı?yoksa kat mülkiyetine çevirmek zorundamıyım

Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye ol Veya Giriş Yap
Bir sitede kiracı olarak oturmaktayım.  Oturduğum ev birinci  katta , alt katımdaki dükkan siteye ait ve kiraya verildi , Dükkan kiracısı  dükkana ait reklam panosunu benim oturduğum kata ait balkonumun  dış duvarını kullanarak  reklam panosunu  astı . Pano dükkan tavanının üzerinde olup benim oturduğum katın seviyesindedir. Kiralama esnasında  site yönetimiyle yaptığı sözleşmede pano asacağı yerlerin belirtildiğini söyledi Sözleşmenin benim ev sahibimin bilgisi dışında yapılmış olup .Bu durumu oda onaylamıyor.  Benim sorum binalarda balkon veya oturma alanın dış duvarları ortak alan olarak kabul edilip edilmediği , Site yönetiminin bu alanlar üzerinde tasarruf hakkının olup olmadığı .Yapılan sözleşmenin site yönetime verilen yetki alanının aşılıp aşmadığı veya geçerliliği,   bilgi paylaşımınız için teşekkürler

Bir süre tatil yatığım için konuya geç katılıyorum.
Destek veren tüm arkadaşlara teşekkür ederim.

TABELA VE REKLAM PANOSU KONUSU :

Mevcut yargıtay uygulamalarında, binanın dış görünüşünü ve estetiğini bozmamak, ait olduğu bağımsız bölümün dış cephe sınırını aşmamak, mâkul (kabul edilebilir) ölçülerde olmak ve diğer bağımsız bölümleri rahatsızlık etmemek şartıyla tabela ve reklam panosu konulabilir.
(Y. 18. ■HH., 10.02.2000, E. 2000/950, K. 2000/1532.)

Ancak, Yönetim Plânı ya da Kat Mâlikleri Kurulu kararı ile dış duvara tabela ve reklam panosu asmak yasaklanmış  ise yapılamaz.
Bununla beraber daha önceki Yönetim Plânı ya da Kat Mâlikleri Kurulu kararı ile dış duvara tabela ve reklam panosu asma şartları belirlenmiş ise bu ölçüler ve belirlemeler ile reklam panosu asılabilir.

Lütfen yönetim planınıza veya daha önceki genel kurul toplantılarınıza bakınız.

Eğer yönetim planında sizin balkonunuzun dış duvarına eklam panosu konulabileceği...

eğer yönetim planında yazıyorsa aksi karar çıkarmak için tüm kat maliklerinin 4/5 çoğunluğu ile "yapılamayacağına" dair yönetim planı değişikliği yapılması gerekir,

eğer genel kurul kararı ile alınmışsa ( genellikle çoğunluk ile alınıyor bu tip kararlar - tüm maliklerin çoğunluğu -  ) aksi karar çıkarmak için ilgili genel kurulda hangi çoğunluk ile karar alınmışsa en az o kadar çoğunluk ile "yapılamayacağına" dair karar alınması gerekir,

Yapılacağına dair bir karar yoksa , yukarıda yazdığım yargıtay kararına göre sizin bağımsız bölümünüzün balkon duvarına konulamaz.

Bununla beraber tespitte hata olmasın.

Bağımsız bölümünüzün balkon dış duvarı ( yada diğer dış duvarlar) sizin bağımsız bölümünüze ait değildir. "Ortak alandır."

Şimdi gelelim diğer  yorumlara;

Sevgili arkadaşım son değişen(2008) kat mülkiyeti kanununa göre " 5711 oldu" madde "8" göre kat maliklerinin 5/4 oranında karar alması gerekiyor.Yönetim bu gibi işlemleri kat maliklerine ya genel kurulda veya imza karşılığı kat maliklerine sormak izin almak zorundadır.Yönetimin insiyatifi ancak yönetim planında yazılı ise veya  daha önceki genel kurullarda karar alınmışsa  uygulamasını yapabilir. Duvarlar ortak kullanım alanı görülmektedir.Kendi cepheniz olsa bile .Ancak bunu ev sahibiniz sonuçlandıra bilir kanısındayım.Bazen gelir kaynağı maksatları ile reklama izin alınıyor.Yönetimle konuşarak sizede sorun yaratmıyorsa belli bir ücret ödemesi yapmalı siteye gelir kaydedilmelidir. YİNEDE BİR AVUKAT İLE GÖRÜŞÜN DERİM.SAYGILARIMLA.

Canısı 77'nin bu yorumundaki hatalı alan.. 5711 'in madde 8'i yanı 634 sayılı kanunun 19 . maddesinde yapılan değişikliğe atıfta bulunması hatalı olmuş.

Madde 19 - Kat malikleri, anagayrimenkulün bakımına ve mimarı durumu ile güzelliğini ve sağlamlığını titizlikle korumaya mecburdurlar. 

Kat maliklerinden biri, bütün kat maliklerinin beşte dördünün yazılı rızası olmadıkça anagayrimenkulün ortak yerlerinde inşaat, onarım ve tesisler, değişik renkte dış badana veya boya yaptıramaz. Ancak, ortak yer ve tesislerdeki bir bozukluğun anayapıya veya bağımsız bir bölüme veya bölümlere zarar verdiğinin ve acilen onarılması gerektiğinin veya anayapının güçlendirilmesinin zorunlu olduğunun mahkemece tespit edilmiş olması halinde, bu onarım ve güçlendirmenin projesine ve tekniğine uygun biçimde yapılması konusunda kat maliklerinin rızası aranmaz. Kat maliki kendi bağımsız bölümünde anayapıya zarar verecek nitelikte onarım, tesis ve değişiklik yapamaz. Tavan, taban veya duvar ile birbirine bağlantılı bulunan bağımsız bölümlerin bağlantılı yerlerinde, bu bölüm maliklerinin ortak rızası ile anayapıya zarar vermeyecek onarım, tesis ve değişiklik yapılabilir. (md:Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor Üye ol Veya Giriş Yap

Her kat maliki anagayrimenkule ve diğer bağımsız bölümlere, kusuru ile verdiği zarardan dolayı diğer kat maliklerine karşı sorumludur. 

Bu tamamı ile tek bir kat malikinin veya birkaçının anagayrimenkulün bakımına ve mimarı durumu ile güzelliğini ve sağlamlığına ilişkin menfii davranışları ile ilgilidir.

Bununla beraber;

Sayın Imuser, dış cephelere reklam verilmesi halinde tüm bağımsız bölüm maliklerinin muvafakatı gerekir. Dış cepheye reklam verilmesine ilişkin özel hüküm olduğu için ortak kullanımı düzenleyen 19. maddeye tabi değildir.
Ancak, kendi sınırlarını ihlal etmeyen panolar için diğer bağımsız bölüm maliklerinin izni gerekmez. Nitekim Yargıtay kararları da bu doğrultudadır.
Dolayısıyla, alt katınızda bulunan dükkan ancak kendi sınırları dahilinde panu asabilir.
Son olarak bu tür uyuşmazlıklarda ilk önce bakılması gereken "Yönetim Planı"nızdır, bu konuya ilişkin özel bir hÜküm bulunabilir.
Saygılar.

Av. Ramazan GÖNEN

Sayın avrgonen'in bu yorumuna tamamı ile katılıyorum. Kendisinin  "dış cepheye reklam verilmesi"  olarak izah ettiği durumunun örneğin apartmanın bir cephesi gibi birden fazla kat malikini aynı anda ilgilendiren bir büyük reklam tabelası, boyası vs. gibi algılanması gerektiğinin de altını çizmek isterim.

Tüm kat maliklerinin kabulü olmadan kiraya verilemez. Yargıtay kararı ilişikte:
18. Hukuk Dairesi 2005/666 E., 2005/1889 K.
•  ORTAK YERLERİN KİRAYA VERİLMESİ

KAT MÜLKİYETİNE TABİ TAŞINMAZIN ORTAK YERLERİNİN KİRAYA VERİLMESİ ANCAK TÜM KAT MALİKLERİNİN OY BİRLİGİYLE MÜMKÜNDÜR. BLOKLARDAN OLUŞAN ANA TAŞINMAZDA TÜM BLOKLARDAKİ KAT MALİKLERİNİN OY BİRLİGİ GEREKİR.

Yargıtay sitesi/ emsal arama/18.hukuk Dairesi tıkladığında  Yargıtay kararlarını okuyabilirsiniz.

Sayın yılacar'ın bu yorumu daha çok ortak yerlerin kiraya verilmesi ile ilgilidir. Yani dükkanın kiraya verilmesi (eğer apartmanın ortak kullanımına ait ise) . Kira tabelasının durumu ile ilgili değildir. Soruyu soran arkadaşımız dükkanın kiraya verilmesi ile ilgili bir durum tespiti yapmadığından ilgili yönetimin "kiraya verme işleminde " yetkili olduğunu kabul ediyoruz.

Kardeş benim başımdan da böyle bir olay geçti. Kimse sana ait olan balkona hiçbir şey takamaz sen izin vermedikçe. Durumu yazılı bir dilekçe ile belediyenin reklam ve tabela işlerine bakan zabita birimine bildiriyorsun. Biraz zaman alıyor ama çok güzel kuzu kuzu kaldırıyorlar tabelalarını.
Gazan mübarek olsun.
recep usta
ziraat yüksek mühendisi

receousta'nın bu yorumuna genel olarak katılmakla beraber ; "imse sana ait olan balkona" kısmını ortak alan olarak düzeltiyoruz. "sen izin vermedikçe" kısmını da yukarıdaki biçimlerde açıklamış bulunuyoruz.

Soruya cevap anlamında destek veren tüm üyelere teşekkür ediyoruz. Nihayet paylaşım forumu olmaya başladık !!!
Forum'da Daha Önce Verilen Cevaplar İle İlgili Küçük Bir Araştırma Yapınız. Özel mesajların kamuya faydası yoktur! Arama için Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye ol Veya Giriş Yap

traffic.gif

Bugün GSM Baz İstasyonu gelirleri ile ilgili bir soruyu cevaplarken ;

Apartman , Site veya Diğer Anayapılarda "cepheye reklam alınması halinde  doğan vergi sorumluluğunu" a açıklamak istedim. 

"Çatısına baz istasyonu kurulan evler için GSM operatörlerinin stopaj ödemekte ve bu sebeple anayapı  yönetimleri ve dolayısı ile kat maliklerine bir vergi ortaya çıkmamaktadır " demiştik. Daha doğrusu ortaya bir gelir beyanı çıkması için  "örneğin  2009 da  kat maliklerinin herbirinin 22.000 TL nin (yalnız anayapının  değil her  bir daire sahibinin aldığı kira tutarı)  üstünde baz istasyon kirası alan kat maliki varsa, bu kirayı 25 Mart 2010 tarihi mesai saati sonuna kadar vergi dairesine işyeri kirası olarak beyan etmelidir" demiştik. Yani bundan harektle örneğin 10 daireden oluşan bir binada vergi beyanı ortaya çıkması için 220.000'TL yıllık kira geliri ortaya çıkan bir baz istasyonunun varlığından söz etmek gerekir . Gerçekte böyle bir gelir olmayacağından genellikle kat maliklerinin  bu kirayı beyan etmesi ve vergi ödemesi gerekmediği gibi, maliyede ceza yazmamaktadır. Ancak bina müstakil veya az bağımsız bölümden oluşuyorsa ve müstakil veya bağımsız bölüm başına gelir 22.000 TL'i aşıyorsa bu taktirde beyanname vermek gerekecektir.

Yine buna benzer olarak;

Baz istasyonlarında olduğu gibi reklam panoları için de stopaj ödenmektedir. Maliye Bakanlığı’nın Apartman , Site veya Diğer Anayapılarda "cepheye reklam alınması halinde   kat maliklerinden vergi geliri elde edilemeyeceği açıktır.

“Apartmanların dış cephelerinin reklam panosu olarak kiraya verilmesi olayında, kat maliklerine ödenen kira bedeli üzerinden stopaj (vergi kesintisi) yapılacağı” şeklindeki 1447 sayılı Maliye Bakanlığı görüşü bulunuyor. Ayrıca KDV tebliğinde de bu konuyla ilgili bir çerçeve çizildiği anlaşıldı. Buna göne 30 seri nolu KDV tebliğinde, binaların dış yüzeyinin reklam panosu için kiraya verilmesinin de KDV’ye tabii olduğu düzenlenirken, tebliğ KDV’yi reklam verenler tarafından, “sorumlu sıfatıyla” vergi dairesine ödenmesini zorunlu tutuyor.

Yani , vergi sorumluluğu baz istasyonları kiralayıcısı veya apartman duvarlarına reklam veren şirketlere aittir. Gelir Vergisi Kanunu (GVK) gereğince bu şirketlerin kiralama yaparken, yani baz istasyonu için apartman yönetimine para öderken, yüzde 20 oranında stopaj kesintisi yapar, Maliye’ye yatırır. Gerçek kişilerin, stopaja tabi gayrımenkul sermaye iradı sorumluluğunun olabilmesi içinse buradan sağladığı yıllık gelir 22 bin liranın üzerinde olması gerekir. Baz istasyonundan elde edilen gelirin malik başına düşen kısmı Gelir Vergisi Kanununda belirtilen sınırın çok altında kalıyor. Apartman,site  maliklerinin veya yöneticilerinin malik başına yıllık 2009 yılı için 22 bin TL ve altında gelir elde edilmesi durumunda yapması gereken hiç bir şey, ödemesi gereken hiç br vergi veya verilmesi gereken beyanname yok.

Yani bu gelirler için zaten kiracı şirket (GSM)  veya reklam veren şirket tarafından  stopaj ödeniyor,  malik başına 22 bin TL ve altında gelir için ilave vergi mümkün değildir.

Forum'da Daha Önce Verilen Cevaplar İle İlgili Küçük Bir Araştırma Yapınız. Özel mesajların kamuya faydası yoktur! Arama için Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye ol Veya Giriş Yap

traffic.gif

yöneticisi olduğum sitenin zemininde bulunan market tente taktırmk içn birinci dairenin duvarını deldirmiş ve halatları buraya montalamış.dairemaliki bundan haberdar edilmemiş ve öğrendiğinde bana başvurdu . ben istemiyorum rızam yok diyor . bu durumda ne yapa bilirim yönetim olarak bu anlaşmazlığa müdahale edebiliyor muyum. ve bu işi nasıl çözebilrim

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter Paylaş whatsapp

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Katmulkiyeti.com sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.Katmulkiyeti.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.
Footer menü
Hakkımızda
Bize Ulaşın
Biz Kimiz
Hizmetlerimiz
sag taraf reklam alanı
sol taraf reklam alanı