Katmulkiyeti

Sorunuzla İlgili Cevaba Ulaşmak İçin

Sayın Üyelerimiz, 
Biraz sonra soracağınız sorulara benzer bir çok soru www.KatMulkiyeti.Com içinde yanıtlanmış olabilir.
Lütfen beklememeniz adına sorunuz ile ilgili daha önce verilen cevaplar arasında küçük bir araştırma yapınız.
Arama sayfasına ulaşmak için ! BURAYA , ASAGIDAKI LINKE veya RESME TIKLAYINIZ !!! 
http://katmulkiyeti.com/index.php?action=search

"Kelime(ler)" : bölümüne sorunuz ile ilgili en fazla 1-2 kelime yazınız. Çıkan sonuçları inceleyiniz , sorunuzu bulamaz iseniz aynı konu içinde sorunuzu sorabilirsiniz.

Arama Sayfasına Ulaşmak İçin Tıklayınız!

"Arama Sayfasına Ulaşmak İçin Resme Tıklayınız!"

blok temsilcisi seçimi

Başlatan muratel, Temmuz 14, 2011, 02:03:56 ÖS

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

sayın yönetici;
        ikamet etmiş  olduğum site 2002 yılında oturma izni almış, 12 blokdan oluşan toplam 170 hanelik bir sitedir.bugüne kadar site yönetimi hariçinde blok temsilcileri bulunmamakda iken   03.07.2011 tarihinde yapılan olağan site yönetimi genel kurulunda kat maliklerinden birinin vermiş olduğu önerge ile blok temsilcileri hiç bir isim üzerinde oylama yapılmadan < ben olmak istiyorum- tamam sen ol > şeklinde bir ifade ile isimleri karar defterine yazılmıştır.
      ardından geçen günlerde bazı bloklarda oturanlan karar defterine ismi yazılan temsilciyi değiştirmek için blok içinde imza toplayarak başka bir ismin blok temsilcisi olmasını istemiş ve bu imzalarını site yönetimine vermişlerdir. site yönetimide  bu imzaları karar defterine kaydetip imzalar ile gelen ismi blok temsilcisi olarak duyuru yapmıştır.
     sizden ricam bu anlatmaya çalışdığım temsilci seçimi (aslında atama demek daha doğru olur diye düşünüyorum) ve ardından yapılan imzalar ile temsilci değiştirme talep ve site yönetiminin uygulaması doğrumudur?
    sitelerde genel kurur hariçinde blok temsilci seçimi yapılabilirmi.süresi genel kurur ile gelen site yönetimi ile aynımıdır?
iyi çalışmalar
murat el

Linkback: blok temsilcisi seçimi

• Gösterim 29,326 
  • Yöneticilik Seçimi İLe İLgili Konular
  • 3 Yanıtlar

Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye ol Veya Giriş Yap
sayın yönetici;
        ikamet etmiş  olduğum site 2002 yılında oturma izni almış, 12 blokdan oluşan toplam 170 hanelik bir sitedir.bugüne kadar site yönetimi hariçinde blok temsilcileri bulunmamakda iken   03.07.2011 tarihinde yapılan olağan site yönetimi genel kurulunda kat maliklerinden birinin vermiş olduğu önerge ile blok temsilcileri hiç bir isim üzerinde oylama yapılmadan < ben olmak istiyorum- tamam sen ol > şeklinde bir ifade ile isimleri karar defterine yazılmıştır.
      ardından geçen günlerde bazı bloklarda oturanlan karar defterine ismi yazılan temsilciyi değiştirmek için blok içinde imza toplayarak başka bir ismin blok temsilcisi olmasını istemiş ve bu imzalarını site yönetimine vermişlerdir. site yönetimide  bu imzaları karar defterine kaydetip imzalar ile gelen ismi blok temsilcisi olarak duyuru yapmıştır.
     sizden ricam bu anlatmaya çalışdığım temsilci seçimi (aslında atama demek daha doğru olur diye düşünüyorum) ve ardından yapılan imzalar ile temsilci değiştirme talep ve site yönetiminin uygulaması doğrumudur?
    sitelerde genel kurur hariçinde blok temsilci seçimi yapılabilirmi.süresi genel kurur ile gelen site yönetimi ile aynımıdır?
iyi çalışmalar
murat el

Murat Bey,

Eğer olaylar anşattığınız şekilde gerçekleşmiş ise;

Ne Blok temsilcisi seçimi ve yöntemi doğru, ne de sonradan imza toplayarak yapılan işlem.

Sitenizdeki hiç bir yönetici ve temsilci yasal olarak görevlendirilmemiştir.

1. Önce yönetim planınıza bakın (tapuda kayıtlı olan) Orada ne yazıyor? Yönetim planı değişmedikçe başka şekilde blok temsilcisi vs. atayamazsınız.
2. Büyük bir olasılıkla öngörülü bir profesyonel tarafından yazılmadı ise 2002 yılında iskan sonrası tapuya kat mülkiyetine geçilmesi aşamasında verilen yönetim planı blok temsilcilerini içermemekte idi. ( 2007 yılında bu kanun değişikliği yapıldı)
3. Ya da binalarınız ayrı ayrı yönetim planlarına sahiptir. Bu durumu tapu sicilinde kayıtlı yönetim planlarından öğrenebilirsiniz.
4. 1 ve 2. maddelerde gibi ise yönetim planınız aynen uygulanacak.
5. 3. maddede gibi ise zaten sizin 5711 Sayılı Kanun ve 5912 Sayılı Kanun ile 634 Sayılı Kanunda yapılan değişiklikleri uygun olarak Toplu Yapınız için yeni bir yönetim planının kabulüne kadar ne "Site Yönetimi ( TopluYapı Yönetimi) " ne "Site Genel Kurulu ( Toplu Yapı Kat Malikleri Kurulu)  " ve alınan kararlar - tabi ki yönetici ve denetici seçimleri dahil yasal değildir-

6. Buraya kadar yazdıklarım durumunuza uygun olsa idi ise de Toplu Yapı Genel Kurulunda Blok Temsilcisi atanması uygun değildir. Blok temsilcileri ancak yönetim planında buna ilişkin ibare var ise seçilebilir ve seçim yerleri ilgili Blok Kat Malikleri Kuruludur.

7. "Zaten sen ol sen ol, ben olayım" şeklinde seçim yapılmaz. Adaylar belirlenir kat malikleri tarafından seçilir. Yönetici , yönetim kurulu üyeleri veya denetici ve denetim kurulu üyeleri seçiminde salt çoğunluk gereklidir. Yeter sayı budur. Tüm maliklerin salt çoğunluğu yok ise bu seçim yapılamaz.

8. Sonradan seçilmiş yöneticiler - ki sizin durumunuzda zaten seçilmemişler- veya blok temsilcileri kat maliklerinin imzaları ile değiştirilemezler. Yok böyle bir usul. 

9. Blok Temsilcileri ile Site ( Toplu Yapı) Yönetim Kurulu üyelerinin seçim dönemlerinin periyodu aynıdır. Ancak toplantılar aynı tarih ve aya rastlayamayacağından süreleri farklı dönemlerde başlayıp bitebilir. Örnek Blok Temsilci seçimiyıl her  Ocak Ayında yapılır, Toplu YApı Yönetim Kurulu seçimi her yıl şubat ayında yapılır. ( Aylar saydığım aylardan farklı olabilri, toplu yapılarda en fazla 2 yılda bir seçim yapılabilir.Yönetim planında seçim ayları yazmıyorsa Ocak ayıdır.)
Forum'da Daha Önce Verilen Cevaplar İle İlgili Küçük Bir Araştırma Yapınız. Özel mesajların kamuya faydası yoktur! Arama için Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye ol Veya Giriş Yap

traffic.gif

Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye ol Veya Giriş Yap
sayın yönetici;
iyi çalışmalar
murat el

Sitemizde blokları 48 bağımsız bölümden oluşmaktadır. Blok kat Malikleri Kurulu, olağanüstü toplanmıştır. Gündemin son maddesi Blok Yönetici ve Blok Denetçisi seçmektir.
1.Toplantıda salt çuğunluk sağlanamadığı için yapılamamış 2.Toplantıya 15 Kat Maliki/Vekili katılmıştır.
Son gündem maddesi oylanmış blok temsilcisi 15 oy ile seçilmiştir.

Sorunlar:
1. KMK 34. Madde seçim için tüm kat maliklerinin salt çoğunluğunu aramaktadır. Bu maddeye göre seçim geçersizdir.
2. T.C.Yargıtay,18. Hukuk Dairesi E. 2011/11871, K. 2012/2315, T. 8.3.2012 ile Kat Mülkiyeti kanunu 32 ve 33. maddelerine istinaden " Toplantıda alınan kararlar, iptal edilinceye kadar geçerli kararlar niteliğindedir. "  denmektedir. Bu durumda bir iptal başvurusu yapılmaz ise seçim geçerlimidir?
3. Site yönetim planında "Blok Yönetim Kurulu tarafından bir yönetici seçilememesi halinde Site Yönetim Kurulu re'sen bir yönetici atar. Bu yönetici yeni bir yöneticinin seçilmesine kadar görevine devam eder." "Yöneticinin seçiminde bağımsız bölüm malikleri anlaşamazlarsa, bağımsız bölüm maliklerinden birisinin başvurması üzerine yönetici Site Yönetim Kurulu veya Sulh Hukuk mahkemesi tarafından tayin edilir." denmektedir. Bu durumda yönetim planı ile Site Yönetim Kurulu Sulh Hukuk Mahkemelerine bir eşit ve alternatif gösterilmiştir. Bu madde yok hükmünde mi sayılmalıdır ?
Bilgi konusunda yardımlarınızı rica ederim.

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter Paylaş whatsapp

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Katmulkiyeti.com sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.Katmulkiyeti.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.
Footer menü
Hakkımızda
Bize Ulaşın
Biz Kimiz
Hizmetlerimiz
sag taraf reklam alanı
sol taraf reklam alanı