Son mesaj -

Kat Mülkiyeti Kanunu ve Apartman, Site Uydu Kent Yönetimi ve Yöneticiliği - KatMulkiyeti.Com Forumu
Kasım 28, 2014, 07:26:57 am *
Hoşgeldiniz, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.
E-posta adresinize aktivasyon iletisi gelmediyse lütfen buraya tıklayın.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Duyurular: Sayın Üyelerimiz ! Lütfen Beklememeniz Adına Forum'da Sorunuz İle İlgili Daha Önce Verilen Cevaplar İle İlgili Küçük Bir Araştırma Yapınız.!
Arama Sayfasına Ulaşmak İçin ! TIKLAYINIZ!!! http://www.katmulkiyeti.com/portal/forum/index.php?action=search
Gelişmiş Arama  

Reklamlar
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: Site Yöneticisi Seçimi Genel Kurul Vekalet Örneği ve Genel Kurul Sonuçların  (Okunma Sayısı 17564 defa)
konutsahibi
Üye
**

Çevrimdışı Çevrimdışı

« : Ocak 03, 2011, 11:17:56 am »

Merhabalar; 4 blok'dan oluşan bir sitede oturmaktayım.Geçen hafta oturduğum blok yötici seçimi vardı.Nasıl seçim olduğunu halen anlamış değilim. Bir ajandaya odadaki kat sakinlerinin isimlerni yazarak imzalatırdı yönetici ve site yöneticisi? Bu doğrumu? Gelecek hafta site yönticisi seçimi var. Bu seçime mazeretli veya mazeretsiz seçime katılmasam ne olur?Seçim için vekaleti kendi yazıdığım bir dilekçe şeklinde mi yoksa noterden vekaletlemi komşuma verebilirim.?Ayrıca seçimleri, ilk seçimde olsa posta yolu ile taahütlü veya bilgilendirme yazısı ile tek tek tüm site sakinlere bir yazı ile bildirmek zorundamı yönetim.
İyi çalışmalar dileklerimle.
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle Google Ekle Yumile Ekle Yahoo Ekle Msn Ekle Netspace Ekle Ask Ekle Clesto Ekle Digg Ekle Reddit Ekle Furl Ekle Del.icio.us Ekle Submit to Jeqq Spurl Ekle Technorati Ekle Newsvine Ekle Simpy Ekle BlinkList Ekle Shadows Ekle
« Son Düzenleme: Ocak 10, 2011, 02:58:31 pm Gönderen: KatMulkiyeti.Com »
Ozan ÖZEN - KatMulkiyeti.Com
Ozan ÖZEN - KatMulkiyeti.Com
Yönetici
Forum Gurusu

Çevrimdışı Çevrimdışı

Kat Mülkiyeti İlişkileri ve Toplu Yapı Yönetimi

Site
« Yanıtla #1 : Ocak 10, 2011, 02:56:44 pm »

Merhabalar; 4 blok'dan oluşan bir sitede oturmaktayım.Geçen hafta oturduğum blok yötici seçimi vardı.Nasıl seçim olduğunu halen anlamış değilim. Bir ajandaya odadaki kat sakinlerinin isimlerni yazarak imzalatırdı yönetici ve site yöneticisi? Bu doğrumu? Gelecek hafta site yönticisi seçimi var. Bu seçime mazeretli veya mazeretsiz seçime katılmasam ne olur?Seçim için vekaleti kendi yazıdığım bir dilekçe şeklinde mi yoksa noterden vekaletlemi komşuma verebilirim.?Ayrıca seçimleri, ilk seçimde olsa posta yolu ile taahütlü veya bilgilendirme yazısı ile tek tek tüm site sakinlere bir yazı ile bildirmek zorundamı yönetim.
İyi çalışmalar dileklerimle.

Sayın Üyelerimiz ! Lütfen Beklememeniz Adına Forum'da Sorunuz İle İlgili Daha Önce Verilen Cevaplar İle İlgili Küçük Bir Araştırma Yapınız.!
Arama Sayfasına Ulaşmak İçin ! TIKLAYINIZ!!! http://www.katmulkiyeti.com/portal/forum/index.php?action=search
Veya Her Sayfanın Sağ Üst Köşesindeki Ara... Kutusuna Konu İle İLgili Bir İki Kelime Yazarak Benzer Cevaplara Ulaşınız!

Çok kısa cevaplar veriyorum . Ayrıntılı cebvaplar forum içinde mevcut.

Öncelikle yönetici seçimin yapılacağı kurula Olağan Kat Malikleri Kurulu denir. Yönetim planında bu kurulun tarihi ile ilgili bir tarih beyan edilmez ise her yılın Ocak ayında (toplu yapılarda iki yılda bir olabilir) bu kurul yapılır. Ancak ayı belli olan bir kurul dahi olsa en az bir hafta önce maliklerin elinde olabilecek gibi bir toplantı çağrısı yönetici tarafından yazılarak malik ve/veya kiracılara elden imzalı olarak veya bağımsız bölümde oturan kimse yok ise bir mektupla çağrı gönderilir. Her halükarda en az bir hafta öncesinden toplantı çağrısı binanın girişindeki duyuru panosunda veya görünebilecek bir yere asılır. Bu süreler olağanüstü genel kurullarda iki haftadır (onbeş gün) .

Bu hale uygun yapılmayan genel kurullar sulh mahkemesibe yapılacak itiraz neticesinde iptal edilebilir.İtiraz neticesinde yönetici bu işlemleri yaptığını belgelemek ile yükümlüdür.

Yönetici öyle ajandaya gibi defterlere imza alamaz. Karar yazamaz. Yönetiminizin noterden onaylı bir defteri olması ve bu defterin karar defteri niteliğine sahip olarak her sayfasının noterden numaralandırılarak onaylanması gerekir.

Diğeri bakkal defteridir. Orada alınan kararlar mutabakat niteliğinde olabilir. Genel kurul kararları alalede defterlerde yazılamaz. Bilgisayar ile tutanak tutulabilir, ancak bu tutanak malikleri muvafakat vermesi ile ancak her sayfası divan üyeleri tarafından imza edilmek sureti ile onaylı karar defterine yapıştırılırsa geçerli olabilir.

Sizin blok yöneticilikleri pek aktif değil, önemsenmiyor anladığım.

Site yönetiminiz herhal de ben bu satırları yazarken yapılmıştır. Dediğim gibi forumda vekaletlere ilişkin bu tip örnekler var. Size bir kez daha anlatayım.

Kat mülkiyeti vekaleti alalade bir vekalettir . İlgili genel kurulun divan başkanlığına hitaben üzerinde toplantı tarihi bulunacak şekilde sizi temsile yetkili şahsın ismini yazmak sureti ile imza edersiniz. Bu yazının yazılı olabileceği kağıt A4 olabilir, veya başka boyutlarda kağıtlar dahi  olabilir, bilgisayar , daktilo veya el yazısı ile yazılmış  da olabilir. Şekil sınırı yoktur. Noterden verilmesi gerekmez. ( Noter vekaleti kat mülkiyetinde ancak yönetim planı değişikliği ile ilgili karar alınacak ve/veya tapu kaydı ile ilgili işlem yapılacak toplantılarda gereklidir. Bu toplantılarda ilgili işlemin yapılması ile ilgili vekalet ayrıca yine noterden ,işlemi yapacak kişiye verilir.)

Kat mülkiyeti ile ilgili verilmiş vekaletin toplantı sırasına ıslak imza ile toplantı salonunda bulundurulması da şart değildir. Bu vekalet fotokopi, faks yolu ile alınıp, daha sonra divan kuruluna ve/veya yeni yönetime aslı olarak gönderilmelidir. Aslı gelmese dahi vekaleti veren kat maliki itiraz etmedikçe fotokopi ve faks da geçerli olacaktır.

Ayrıca toplantı sırasında toplantının açılması veya yönetici seçimi gibi husularda çoğunluk aranan kararlarda telefon ile de vekalet alınabilir. Bu vekalet toplantı sırasında geçerli olur, daha sonra yukarıda izah ettiğimiz hali ile aslının teslim edilmesi gerekir.

Vekalet Örneği Aşağıda ve Ektedir.  Veya YANDAKİ LİNKE TIKLAYINIZ....  http://www.katmulkiyeti.com/portal/forum/index.php?action=dlattach;topic=1233.0;attach=32

Tabiki toplantı sonrası toplantıya katılan / katılmayan tüm  malikler için toplantı tutanağının gönderilmesi iyi bir yönetimin gereğidir. İyi bir yönetim icraatlarına sonradan itiraz gelmemesi ve maliklerin kafasında soru işareti yaratılmaması için toplantı karar ve eklerini taahhütlü mektupla ve/veya imzalı elden malik hatta kiracılarına göndermelidir. Ancak bu yasal bir zorumluluk değildir. Bu uygulmanın yapılması daha çok yönetimin kendisini ileride ortaya çıkan mesnetli /mesnetsiz iddialara karşı koruyan bir gayrettir. Ayrıca toplantı tutanağının yönetim panosunda ve/veya görünen yerlere asılması da şeffaflık ilkesidir.

İstanbul, …. /… /20….

xxxxxxxxxxxxx Sitesi Kat Malikleri Kurulu Olağan (üstü) Kat Malikleri Kurulu Divan Başkanlığına

VEKALETNAME

…/ …./ 20… ve /veya …/ …./ 20… tarihlerinde Olağan (üstü) surette toplanacak olan Olağan (üstü) Genel Kurul Toplantısında beni (bizi)  temsile Kat Mülkiyeti Kanunu’nun bize tanıdığı bilcümle hak ve yetkileri tam ve mutlak bir şekilde kullanmaya yetkili olmak üzere aşağıda kimliği belirtilen şahsı vekil tayin ettim (k).

VEKİL                          VEKALET VEREN

Yyyy Zzzzz                      Dddd  Eddd

…. Blok D:  …

Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle Google Ekle Yumile Ekle Yahoo Ekle Msn Ekle Netspace Ekle Ask Ekle Clesto Ekle Digg Ekle Reddit Ekle Furl Ekle Del.icio.us Ekle Submit to Jeqq Spurl Ekle Technorati Ekle Newsvine Ekle Simpy Ekle BlinkList Ekle Shadows Ekle
« Son Düzenleme: Ocak 10, 2011, 06:44:24 pm Gönderen: KatMulkiyeti.Com »

Üyelerimiz ! Forum'da Sorunuz İle İlgili Daha Önce Verilen Cevaplar İle İlgili Küçük Bir Araştırma Yapınız.! http://www.katmulkiyeti.com/portal/forum/index.php?action=search
Sayfa: [1]
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

© KatMulkiyeti.Com- Kat Mülkiyeti ve Gayrimenkul Hukuku Başta Olmak Üzere Türkiye Kanunları İle Anapıların Başta Yönetim Olmak Üzere, Hukuki, Teknik ve İşletme Bina Yönetimi'ne Dair Konuların Yer Aldığı Bir Paylaşım Sitesi Olma Özelliğiyle Gerek Avukat gerek Diğer Hukukçu Arkadaşlar, Apartman, Bina , Blok Yapı , Site , uydu Kent , Alışveriş Merkezi (AVM) , Toplu Konut ve Residence (Rezidans), Apart Otel, Devre Mülk ve Devre Tatil Gibi Yeni Yaşam Alanları Yöneticileri, Genel , Teknik ve İdari Müdürleri, Yönetim ve Yürütme Kurulları İle Sektörde Profesyonel Olarak Görev Yapan Gerçek veya Tüzel Kişilikler , Tanımlanan Anayapılarda Yaşayan Kat Malikleri, Kiracıları ve Sükna Hakkına Sahip Gerçek veya Tüzel Kişilerin ve Tüm Türkiye Vatandaşlarına Gerekse Tanımlanan İlişkileri Kuran ve Türkiye'de Yaşayan Dünya Vatandaşlarına , Tanımlanan Anayapılarda Çalışan Apartman Görevlisi , Bahçevan, Temilik Görevlisi, Güvenlik Görevlisi, veya Kapıcı Gibi Tüm Hizmet Sektörü Çalışanarına ve Tüm Anayapı Sakinlerine Ev sahipliği Yapan, Eğitim ve Bilimsel Alışveriş Yapma Amaçlı bir " Kat Mülkiyeti - Gayrimenkul Yönetimi" Rehberi " dir. İçeriğinde Hukuk, Teknik ve İdari Dallarına Göre Kategorize Edilmiş Mevzuat, Makale , Kanun, Forum, Hukuk Sözlüğü, Hukuk ve Teknik - İdari- Muhasebe Programları ve Bina Yönetim Siteleri Dizini Bulunan Hukuk-Teknik- İdari- Muhasebe - Mevzuat Bilgi Bankası Sistemidir.

© KatMulkiyeti.Com- İnternette ve Bina Yönetimi Alanında Bir Marka Olmakla Birlikte Ticaret Veya İş Amaçlı Bir Site Olmayıp, Herhangi Bir Ticari Kurum, Kuruluş, Bilgisayar Programı Firması vb. Tarafından Desteklenmemekte, Finans Kaynağı Reklam ve Ekseriyetle Site Yönetimi Olan, Ücretsiz ve Açık Kaynak Nitelikli Bir Bina Yönetimi Sitesidir. Bununla Birlikte Sitenin Tüm Hakları Saklı Olup, Telif Hakkı İçeren İçeriği İzinsiz Yayınlanamaz, kopyalanamaz.

© KatMulkiyeti.Com Sitesinden Yararlanmakla Kullanım Sözleşmesini Kabul Etmiş Sayılmaktasınız.

Site Kuralları ve Kullanım Sözleşmesi'ni Görmek İçin Tıklayınız...

© KatMulkiyeti.Com - Apartman, Bina , Blok Yapı , Site , uydu Kent , Alışveriş Merkezi (AVM) , Toplu Konut ve Residence (Rezidans), Apart Otel, Devre Mülk ve Devre Tatil Gibi Yeni Yaşam Alanları Yönetimi ve Yöneticiliği Paylaşım Portalı

© KatMulkiyeti.Com- DESTEK LİNKLERİ AŞAĞIDADIR. -

K

A

T

M

U

L

K

I

Y

E

T