Katmulkiyeti

Sorunuzla İlgili Cevaba Ulaşmak İçin

Sayın Üyelerimiz, 
Biraz sonra soracağınız sorulara benzer bir çok soru www.KatMulkiyeti.Com içinde yanıtlanmış olabilir.
Lütfen beklememeniz adına sorunuz ile ilgili daha önce verilen cevaplar arasında küçük bir araştırma yapınız.
Arama sayfasına ulaşmak için ! BURAYA , ASAGIDAKI LINKE veya RESME TIKLAYINIZ !!! 
http://katmulkiyeti.com/index.php?action=search

"Kelime(ler)" : bölümüne sorunuz ile ilgili en fazla 1-2 kelime yazınız. Çıkan sonuçları inceleyiniz , sorunuzu bulamaz iseniz aynı konu içinde sorunuzu sorabilirsiniz.

Arama Sayfasına Ulaşmak İçin Tıklayınız!

"Arama Sayfasına Ulaşmak İçin Resme Tıklayınız!"

Mantolamada Ücretler Dairelere Nasıl Dağılır...

Başlatan niyesuhkata, Mayıs 03, 2010, 01:09:41 ÖÖ

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 5 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye ol Veya Giriş Yap
Öncelikjle hayırlı günler Edirneden Fatih ÇULHA. Bizde istisnai bir durum var incelerseniz sevinirim; 20 daireli bir sitede oturuyorum. Daireler standart 100metrekare. Toplam 3 Blok hepsi 5'er katlı. A Blok ve B blokta her katta tek daire C Blokta ise her katta çift daire bulunmakta. Bende C blokta oturuyorum. A ve B blok dört cepheli çıktığı için metrekareyi çok yükseltiyor , ayrıca dolaylı yada dolaysız oraya yapılacak yalıtımın bana bir faydası yok , biz tek binada her katta çift daire oldugumuzdan üç cephemiz var ve metrekaremiz düşük. C blok olarak A ve B blok'un 4 cepheli oluşundan kaynaklanan fiyat artışını çekmek zorundamıyız?. Kat mülkiyeti Kanununu inceledim fakat kesin bir ibare bulamadım. Herkesin arsa payı eşit. Teşekkürler.
cevabını bulamadım
Linkback: Ynt: Mantolamada Ücretler Dairelere Nasıl Dağılır...

Ileride internetten bu sayfayi bulacak arkadaslara bi yardimci olayim.

reklam içeren ileti

Bu siteye bi bakin derim.Siz bi mantolama fiyat teklif istiyorsunuz binanizin bilgilerini giriyorsunuz (orn:mantolama yapilacak alanin yuzolcumu) sonra mantolama firmalari size fiyat veriyor.Sizde istediginizle anlasip isinizi yaptirabiliyorsunuz.

Merhaba, Dış cephe yalıtımı için karar alındı. Bizim bina üç katlı 9 daireden oluşmaktadır. Üç duleks ayrıca bu dupleks dairelerin aşağı katta depoları var eklenti diye geçmektedir. Arsa payları ise eşit sayılır. (daireler arasında 7 m2 fark vardır.)
Arka cepheler üç ön cepheler ise iki cephelidir.
1. Dış cephe yalıtım ücreti daireler arası nasıl bölüşülecek?
2. Depolar duplekslere ait olduğundan depo tavanlarının masrafları kime ait olacak?
3.  üç cepheli daireler ile iki cepheli dairelerde ücret ödemesi nasıl olacak?
Teşekkür ederim.

Öncelikjle hayırlı günler Edirneden Fatih ÇULHA. Bizde istisnai bir durum var incelerseniz sevinirim; 20 daireli bir sitede oturuyorum. Daireler standart 100metrekare. Toplam 3 Blok hepsi 5'er katlı. A Blok ve B blokta her katta tek daire C Blokta ise her katta çift daire bulunmakta. Bende C blokta oturuyorum. A ve B blok dört cepheli çıktığı için metrekareyi çok yükseltiyor , ayrıca dolaylı yada dolaysız oraya yapılacak yalıtımın bana bir faydası yok , biz tek binada her katta çift daire oldugumuzdan üç cephemiz var ve metrekaremiz düşük. C blok olarak A ve B blok'un 4 cepheli oluşundan kaynaklanan fiyat artışını çekmek zorundamıyız?. Kat mülkiyeti Kanununu inceledim fakat kesin bir ibare bulamadım. Herkesin arsa payı eşit. Teşekkürler.

Her blok maliyeti ayrı ayrı hesaplanacak ve ilgili bloktaki kat maliklerine , yönetim planındaki esasa, yoksa arsa payına göre bölünecek. Arsa payları eşit ise eşit bölünecek. Diğer blokların sizin ödeyeceğiniz paylandırmada etkisi olmayacak.
Forum'da Daha Önce Verilen Cevaplar İle İlgili Küçük Bir Araştırma Yapınız. Özel mesajların kamuya faydası yoktur! Arama için Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye ol Veya Giriş Yap

traffic.gif

Merhaba, Dış cephe yalıtımı için karar alındı. Bizim bina üç katlı 9 daireden oluşmaktadır. Üç duleks ayrıca bu dupleks dairelerin aşağı katta depoları var eklenti diye geçmektedir. Arsa payları ise eşit sayılır. (daireler arasında 7 m2 fark vardır.)
Arka cepheler üç ön cepheler ise iki cephelidir.
1. Dış cephe yalıtım ücreti daireler arası nasıl bölüşülecek?
2. Depolar duplekslere ait olduğundan depo tavanlarının masrafları kime ait olacak?
3.  üç cepheli daireler ile iki cepheli dairelerde ücret ödemesi nasıl olacak?
Teşekkür ederim.

Yönetim planında demirbaş ve yatırım giderlerinin nasıl bölüneceğine ilişkin bir madde varsa o maddeye göre ( genellikle arsa payıdır, daireler aynı büyüklükte ise genellikle arsa payları da eşittir)
Yoksa Kat Mülkiyeti Kanunu'na göre arsa payına göre ;
Eğer bu sizin örneğinizde olduğu üzere eğer cephe sayısı , cepheden aldığı m2 oranı, depo eklentisi vs . sebebi ile bir adaletsiz dağıtım haline geliyorsa ve yönetim planında yukarıda yazdığım paylaşım esası bulunmuyorsa ( demirbaş ve yatırım giderleri için) o halde Kat Malikleri Kurulunun dış cephe yalıtımı için aldığı karar sırasında ( Kat Mülkiyeti Kanunu'na göre tüm bağımsız bölümlerin salt çoğunluğu ile alınan kararda aynı karar sayısı ile)  örneğin bağımsız bölümlerin cephelere komşu olduğu m2 alana göre bölünmesi kararı da alınabilir. 

Ancak yönetim planında ( demirbaş ve yatırım giderleri için) arsa payı veya m2 esasına göre bölünür diyorsa o halde yukarıda sözünü ettiğim salt çoğunluk kararı yönetim planının değişimi için gereken 4/5 oranını sayı ve arsa payı olarak geçmelidir.
Karara ise bir kişi dahi itiraz etse yönetim planı geçerlidir.
Forum'da Daha Önce Verilen Cevaplar İle İlgili Küçük Bir Araştırma Yapınız. Özel mesajların kamuya faydası yoktur! Arama için Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye ol Veya Giriş Yap

traffic.gif

herkese merhabalar. benimde bu konuyla ilintili bir sorum olacak. 5 katlı binamızda herkesin arsa payı eşit ve metrekarelerde eşit. dış cephe yalıtım yapıyor ve dair başına 1.600 TL gibi bir rakam düştü. her daire için eşit. ancak bazı dairelerde pvc ile balkon kapalı iken bazı dairelerde açık balkon var. firma açık olan balkonlara yalıtım yaparız ama kapalı olanlara yapmayız demiş. aynı parayı verdikten sonra benimde balkonum kapalı olsa bile yaptırma hakkım yok mu? veya madem yapmayacaklar daha az para mı ödemem gerekir?
Firma hatalı teklif vermiş. Teklif verilirken balkonlar hariç hesaplanır ve balkon farkı ayrıca belirtilir. Bu taktirde kapalı balkonlara uygulama genellikle yapılmadığından açık balkonlu olanlar ayrıca fark verir. Sizin olayınızda firma ile görüşülüp, yüzey ölçümünde balkonlar hesaba katıldığı için sizin dairenizde bir indirim yapılmalıdır.
Sayın Ozan Özen; Ben de aynı konu hakkında sorun yaşamaktayım. Balkonlarım kapalı ve içten yalıtım yaptırmak istemiyorum. Bu yanıtınızı destekleyecek bir kanun ve madde varsa belirtirmisiniz. Bu konudaki itirazlarımızı mahkeme aracılığıyla mı yapmalıyız, hakem heyeti ile yapılabilir mi?
Yalıtım yaptırılması, 72 dairelik bir sitede, genel kurul toplantısında, oylama yapılarak karar alınmıştır. Katılımcı sayısı 54, red oyu 3, kabul oyu 49 olarak sayım yapılmıştır. Bu oylama şeklinde bir uygunsuzluk olabilir mi?
Vereceğiniz yanıt için teşekkürler.

Merhaba,
Kat Mülkiyeti Kanununun 20. maddesine göre; kat maliklerinden her biri, aralarında başka türlü anlaşma olmadıkça onarım giderleri  gibi diğer giderlere ve giderler için toplanacak avansa kendi arsa payı oranında;Katılmakla yükümlüdür diyor.
Bina Mantolama da;  Çatı ve 1. kat çıkmaları için ilgili daire tarafından istenmesi durumunda parası karşılanacaktır şeklinde 3/4 çoğunlukla karar aldık. Bu karar bağlayıcı mıdır? Kaç kişi ile bu karar alınabilir? Herkes uymak zorunda mıdır?

Karar tabi ki itiraz gelene kadar bağlayıcıdır. Kim tarafından itiraz gelebilir?
Sözkonusu çatı alındaki daireler ile 1. kat çıkma dairelerden . İtirazlarında haklı olacaklardır.
Ancak aşağıdaki sebeplerden dolayı ve ayrıca mühendislik açısından bakıldığında çok hatalı bir karar diyebilirim.
Bina dış cephe ısı yalıtımı ( mantolama ) yapılırken, bina çevresinde , atında ve üstünde ısı köprüsü oluşturmayacak şekilde tamamı ısı yalıtılmalıdır.
Bunu keyfiyete bıraktığınızda yaptığınız yalıtımın tam bir faydası yoktur. Ve bu faydasızlık sadece ilgili dairelerle alakalı değil, diğer dairleri de ilgilendirir.

Mantolama; KMK'nin F) Yenilik ve ilaveler:  I - Faydalı olanlar:  Madde 42 - ye girer. Ve madde der ki,
Alıntı Yap"Kat malikleri, anagayrimenkulün ortak yerlerinde kendi başlarında bir değişiklik yapamazlar; ortak yerlerin düzgün veya bunları kullanmanın daha rahat ve kolay bir hale konulmasına veya bu yerlerden elde edilecek faydanın çoğaltılmasına yarayacak bütün yenilik ve ilaveler, kat maliklerinin sayı ve arsa payı çoğunluğu ile verecekleri karar üzerine yapılır.
Bu işlerin giderleri, yeniliklerden faydalananlar tarafından, faydalanma oranına göre, ödenir. "
Anladığım kadarı ile sıkıntı altı çizili madde sebebi ile olmuş.
Aslında  yeni mantolama sisteminin herkesin dairesinin yüzeyi kadar yani maddeye göre faydalandıkları alan m2 si kadar ödeme yapmak istemeleri de doğrudur. (Ara daire sahipleri.)
Bununla beraber kanunun 4.maddesinde bina duvarları, çatısı, çatı arası, çıkmalar ortak alandır.
Bazı mimari projelerde direkt olarak eşit bölme fikri de yanlış olabilir..
Daha doğrusu arsa payına göre oranlamaktır. Eğer arsa payları eşit ise o halde eşit olarak paylaştırılacaktır.
Alt katta ve en üst katta oturanların altında ve üstündeki zemin tablalarının izolasyonu da sadece üst veya alt daireler ödemelidir gibi bir sonuç , bu sözü edilen yerlerin ortak alan olmasından dolayı herkesin sorumlu olduğuna dair kanun maddelerini ortadan kaldırır.
Dış duvarlar ortak alandır. Kat malikleri bu duvarların içinden faydalanırlar. Dışının mülkiyeti tüm bina sakinlerine aittir.
Yönetim planınızda arsa payları farklı ise arsa paylarına göre dağılım yapın. Bu KMK.'nın Madde 20  sine de uygun olacaktır.
Alıntı Yapmd:20 - (Değişik fıkra: 13/04/1983 - 2814/9 md.) Kat maliklerinden her biri aralarında başka türlü anlaşma olmadıkça:
a) Kapıcı, kaloriferci, bahçıvan ve bekçi giderlerine ve bunlar için toplanacak avansa eşit olarak;
b) Anagayrimenkulün sigorta primlerine ve bütün ortak yerlerin bakım, koruma, güçlendirme (md:9) ve onarım giderleri ile yönetici aylığı gibi diğer giderlere ve ortak tesislerin işletme giderlerine ve giderler için toplanacak avansa kendi arsa payı oranında;
Katılmakla yükümlüdür.
Arsa payları eşit ise herkes mantolama giderlerine eşit katılacak.
Eğer açık balkon ve kapalı balkonlar var ise ve balkonu açık olanlar da balkon dışını mantolma yapmak istiyorlarsa toplam iş bedelinin tutarı toplam yüzey metrekaresine onaylanır ve birim metrekare ile balkon dış yüzeyi metrekaresi çarpılarak balkona ait dış mantolama bedeli bulunur. Bu bedel balkonu açık olan maliklerden ayrıca talep edilir.
Çünkü balkonlar özel kullanıma tahsis edilmiş "Ortak Alanlardır".
.
.

traffic.gif

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter Paylaş whatsapp

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Katmulkiyeti.com sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.Katmulkiyeti.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.
Footer menü
Hakkımızda
Bize Ulaşın
Biz Kimiz
Hizmetlerimiz
sag taraf reklam alanı
sol taraf reklam alanı