Son mesaj -

 

Kat Mülkiyeti Kanunu ve Apartman, Site Uydu Kent Yönetimi ve Yöneticiliği - KatMulkiyeti.Com Forumu
Temmuz 04, 2015, 02:45:36 pm *
Hoşgeldiniz, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.
E-posta adresinize aktivasyon iletisi gelmediyse lütfen buraya tıklayın.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Duyurular: Sayın Üyelerimiz ! Lütfen Beklememeniz Adına Forum'da Sorunuz İle İlgili Daha Önce Verilen Cevaplar İle İlgili Küçük Bir Araştırma Yapınız.!
 Her Sayfanın Sağ Üst Köşesindeki Ara... Kutusuna Konu İle İlgili Bir İki Kelime Yazarak Benzer Cevaplara Ulaşınız!
Gelişmiş Arama  

Reklamlar
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: Ortak alan olan kapıcı dairesinin işgali  (Okunma Sayısı 7429 defa)
sarkat
Üye
**

Karma: 0
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 3


« : Mart 19, 2010, 01:11:47 pm »

Öncelikle merhabalar

Bina ile ilgili planı ekliyorum ki daha kolay anlaşılsın

 

Arkadaşlar oturduğumuz bina 10 daireli bitişik nizam, tüm malikler 18 aydır ikamet ediyor. bina altında görüldüğü gibi bir kısım alan otopark bir kısım alan resmi planlarda kapıcı dairesi olarak görünüyor.

Ancak evi yapan inşaat mühendisi ki oda bu binada tek dairesi var ve ikamet ediyor, kapıcı dairesini 3 bölüme ayırmış. Biz tüm daireler taşındığımızda bu durum böyleydi. 1 bölümde firmasına ait inşaat malzemelerini. 2. bölümde ( bu bölüm çelik kapılı ve kilitli tutuluyor) şahi eşyalarını. 3. bölümü ise firmasının iletişim bürosu olarak kullanıyor. Bunu için kimsenin onayı filan yok

Gelgelelim bu kişi evlerin tamamı satıldıktan sonrada mavi boyalı otopark alanını duvarları iç ve dış cephede (garaj kapısı dahil) yıkarak 3 numaralı alanla birlerştirdi. Dış cepheyede camekan bölüm yaptırdı. Oratağı ve kız kardeşi olan kişiye sigorta acentesi açtı. Tabi yine bize sormadan.

Bizim eksiğimiz haklarımızı geç öğrenmek oldu, çıkmasını istedik çıkmadı ve 4 ay önce bu kişiyi belediyey şikayet ( şikayetten sonra şikayaet edenlerle kavga oldu ve polis müdahalesi oldu) ederek 1 ay önce kişi bu bölümü tekrar düzellti. Ama eski haline getirmedi. Garaj kapısı koymadı ve tuğlalı sıvasız ve boyasız bir şekilde, molozları ile bıraktı. Ve bu şekilde bırakacağını beyan etti.  Hatta 3 numaralı alanıda boşaltırsa yer karolarını duvar kağıdını vs. kadırıp yıkacağını söylüyor.

Biz apartman olarak resmi yönetimi yeni oluşturduk. Bu konuda ne yapa biliriz hem yıkılan yerin eski haline gelmesi hem de bu işgal ettiği yerlerden çıkarmak için. Not: Bu bölümlerle ilgili kimsenin yazılı yada sözlü rızası yok.

Kat mülkiyeti kanununda bunların yapılamayacağı yazıyor ama nereye başvuracağımız , nasıl başvuracağımız konusunda bilgi almak istiyorum.

Bize bir yol, bir yöntem  söylerseniz sevinirim. Teşekkürler..
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle Google Ekle Yumile Ekle Yahoo Ekle Msn Ekle Netspace Ekle Ask Ekle Clesto Ekle Digg Ekle Reddit Ekle Furl Ekle Del.icio.us Ekle Submit to Jeqq Spurl Ekle Technorati Ekle Newsvine Ekle Simpy Ekle BlinkList Ekle Shadows Ekle
Kayıtlı
sarkat
Üye
**

Karma: 0
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 3


« Yanıtla #1 : Nisan 10, 2010, 08:24:16 pm »

Valla ilgilinen yok sanırım.
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle Google Ekle Yumile Ekle Yahoo Ekle Msn Ekle Netspace Ekle Ask Ekle Clesto Ekle Digg Ekle Reddit Ekle Furl Ekle Del.icio.us Ekle Submit to Jeqq Spurl Ekle Technorati Ekle Newsvine Ekle Simpy Ekle BlinkList Ekle Shadows Ekle
Kayıtlı
Ozan ÖZEN - KatMulkiyeti.Com
Ozan ÖZEN - KatMulkiyeti.Com
Yönetici
Forum Gurusu
*****

Karma: 300
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 1095


Kat Mülkiyeti İlişkileri ve Toplu Yapı Yönetimi


Site
« Yanıtla #2 : Şubat 12, 2011, 03:46:29 pm »

Soruyu farketmemiştim.

Öncelikle bu gibi ortak alanların onaylı projeye aykırı kullanımları ilgli belediyeye yazılı olarak şikayet etmek gerekir. İmar ve Şehircilik Müdürlüğü yazılı şikayetlere binayen ilgili alanların  eski hale getirilmesi için önce sözkonusu yer yerinde tetkik edilerek Yapı Tatil Tutanağı düzenler. Böylece yasal işlemler başlar. Yapı Tatil Tutanağında kat mülkiyetine geçmiş veya geçmemiş ancak kat malikleri kurulu yönetiminde bulunan ortak alanlarda (burada otopark alanı) muhtelif zamanlarda ticari amaçlı kullanıma uygun hale getirmek amaçlı tasdikli projeye aykırılık teşkil edecek şekilde tadilat görüldüğü hususları yazar ve ekinde de ayrıntılı bir Tespit Tutanağı yer alır. Yapı Tatil Tutanğında yazılan hususlar ilgi kanun gereğince mühürlenmek ve tatil etmek suretiyle yasal işleme devam edilir. İlgililere tebliğ ile mezkur inşaatı 15 gün içinde yıkmaları veya ruhsata bağlamaları ve mevzuata uygun hale getirmeleri istenir.Aksi halde ilgili kanunun maddesi gereğince Belediye Encümeninden yıkım kararı alınarak yıkılır ve ilgili masaraflar ilgililerinden tahsil edilir. Yapı Tatil Tutanağı bir nüshası yerine asılmak ve bir nüshası mahalle muhtarına verilmek sureti ile tebliğ edilmiş olunur ve tebliğ edildiğine dair durdurma emri olan bu tutanak dört nüsha olarak Teknik Elemanlar, Zabıta Memuru ile   Mal- Yapı Sahibi tarafından tanzim edilerek ve okunarak imzalanır. Mal sahibinin bulunmaması halinde Mal Sahibi bölümüne diğer 3 memur imza atarak BULUNAMADI ibaresini yazarlar. Mal Sahibi tapudaki kat malikidir.

Bu idari bir işlemdir. Dilekçenin verilmesi neticeye ulaşıncaya kadar işlemlerin devam etmesine yeterlidir.

Bu işlemi ayrıca kapıcı dairesinin projeye aykırı olarak kullanımı ve bölümlendirilmesinin de eski haline dönüştürülmesi için yine belediyeye şikayet ederek sağlayabilirsiniz.

Diğer taraftan yıkım ve eski hale getirmeler sonrası belediyenin işi tamamlanmış olur. Eğer ilgili kat maliki bu alanları boşaltmaz ve işgale devam ederse , diğer kat maliklerinden biri, birkaçı  veya tamamı "Bütün kat mâliklerinin rızâsı olmadan mutlak ortak yer ve tesisata el atılarak mesken- veya işyeri-  haline getirilen sığınakın - kapıcı dairesinin - otoparkın -  eski hale dönüştürülmesi ve  mesken veya işyeri sıfatına haiz olmadığı halde işgal edilerek tarafınızca kiralanan - veya kullanılan - veya büro yapılan ortak alanlarımıza yapılan haksız müdahaleye derhal son verilmesinin;   varsa elektrik, su ve doğalgaz enerjisi faturalarından ve kira gelirlerinden  doğan yönetim zararlarının karşılanmasının ; aksi takdirde açılacak müdahalenin meni ve tazminat davalarına ilişkin yargılama giderleri ve avukatlık ücretinin ilgli kat malikinin tarfına ait olacağının ihtarını noterden çeker / ler. Eğer boşaltılmaz ise sulh hukuk mahkemesine dava açılır.

Dava sonucu kesinlikle açanların lehine sonuçlanır. Dava açan/ların kat maliki olması gerekir.
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle Google Ekle Yumile Ekle Yahoo Ekle Msn Ekle Netspace Ekle Ask Ekle Clesto Ekle Digg Ekle Reddit Ekle Furl Ekle Del.icio.us Ekle Submit to Jeqq Spurl Ekle Technorati Ekle Newsvine Ekle Simpy Ekle BlinkList Ekle Shadows Ekle
Kayıtlı

Üyelerimiz ! Forum'da Sorunuz İle İlgili Daha Önce Verilen Cevaplar İle İlgili Küçük Bir Araştırma Yapınız.! http://www.katmulkiyeti.com/portal/forum/index.php?action=search
sarkat
Üye
**

Karma: 0
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 3


« Yanıtla #3 : Temmuz 25, 2012, 05:52:18 pm »

Baya bir geç cevaplandığı için şimdiki durumu anlatayım. Biz belediyeye şikayet ettik.  İşgalci çıktı, fakat eski haline getirme olayı resmen maskara oldu. İçve dış duvarları tuğla ile ördü ve sıva boya olmadan öyle bıraktı gitti. Belediyecilerde adam eski haline getirmiş bizi ilgilendirmez diyerek salladı.

Mahkeme safhası baya uzun iş belediye den işler daha kısa sürdü ancak yarım yamalak oldu biraz.

Cevaplarınız için ayrıca teşekkür ederim.
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle Google Ekle Yumile Ekle Yahoo Ekle Msn Ekle Netspace Ekle Ask Ekle Clesto Ekle Digg Ekle Reddit Ekle Furl Ekle Del.icio.us Ekle Submit to Jeqq Spurl Ekle Technorati Ekle Newsvine Ekle Simpy Ekle BlinkList Ekle Shadows Ekle
Kayıtlı
Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

© KatMulkiyeti.Com- Kat Mülkiyeti ve Gayrimenkul Hukuku Başta Olmak Üzere Türkiye Kanunları İle Anapıların Başta Yönetim Olmak Üzere, Hukuki, Teknik ve İşletme Bina Yönetimi'ne Dair Konuların Yer Aldığı Bir Paylaşım Sitesi Olma Özelliğiyle Gerek Avukat gerek Diğer Hukukçu Arkadaşlar, Apartman, Bina , Blok Yapı , Site , uydu Kent , Alışveriş Merkezi (AVM) , Toplu Konut ve Residence (Rezidans), Apart Otel, Devre Mülk ve Devre Tatil Gibi Yeni Yaşam Alanları Yöneticileri, Genel , Teknik ve İdari Müdürleri, Yönetim ve Yürütme Kurulları İle Sektörde Profesyonel Olarak Görev Yapan Gerçek veya Tüzel Kişilikler , Tanımlanan Anayapılarda Yaşayan Kat Malikleri, Kiracıları ve Sükna Hakkına Sahip Gerçek veya Tüzel Kişilerin ve Tüm Türkiye Vatandaşlarına Gerekse Tanımlanan İlişkileri Kuran ve Türkiye'de Yaşayan Dünya Vatandaşlarına , Tanımlanan Anayapılarda Çalışan Apartman Görevlisi , Bahçevan, Temilik Görevlisi, Güvenlik Görevlisi, veya Kapıcı Gibi Tüm Hizmet Sektörü Çalışanarına ve Tüm Anayapı Sakinlerine Ev sahipliği Yapan, Eğitim ve Bilimsel Alışveriş Yapma Amaçlı bir " Kat Mülkiyeti - Gayrimenkul Yönetimi" Rehberi " dir. İçeriğinde Hukuk, Teknik ve İdari Dallarına Göre Kategorize Edilmiş Mevzuat, Makale , Kanun, Forum, Hukuk Sözlüğü, Hukuk ve Teknik - İdari- Muhasebe Programları ve Bina Yönetim Siteleri Dizini Bulunan Hukuk-Teknik- İdari- Muhasebe - Mevzuat Bilgi Bankası Sistemidir.

© KatMulkiyeti.Com- İnternette ve Bina Yönetimi Alanında Bir Marka Olmakla Birlikte Ticaret Veya İş Amaçlı Bir Site Olmayıp, Herhangi Bir Ticari Kurum, Kuruluş, Bilgisayar Programı Firması vb. Tarafından Desteklenmemekte, Finans Kaynağı Reklam ve Ekseriyetle Site Yönetimi Olan, Ücretsiz ve Açık Kaynak Nitelikli Bir Bina Yönetimi Sitesidir. Bununla Birlikte Sitenin Tüm Hakları Saklı Olup, Telif Hakkı İçeren İçeriği İzinsiz Yayınlanamaz, kopyalanamaz.

© KatMulkiyeti.Com Sitesinden Yararlanmakla Kullanım Sözleşmesini Kabul Etmiş Sayılmaktasınız.

Site Kuralları ve Kullanım Sözleşmesi'ni Görmek İçin Tıklayınız...

© KatMulkiyeti.Com - Apartman, Bina , Blok Yapı , Site , uydu Kent , Alışveriş Merkezi (AVM) , Toplu Konut ve Residence (Rezidans), Apart Otel, Devre Mülk ve Devre Tatil Gibi Yeni Yaşam Alanları Yönetimi ve Yöneticiliği Paylaşım Portalı

© KatMulkiyeti.Com- DESTEK LİNKLERİ AŞAĞIDADIR. -

K

A

T

M

U

L

K

I

Y

E

T

IMKPortal ©2003-2006 mkportal.it